A Nagaszaki Egyetem kutatóinak sikerült először megfigyelniük, miként tud megszökni az őt elfogyasztó hal gyomrából a japán angolna.
Valószínűleg kevesen hallottak eddig a japán angolnáról (Anguilla japonica) – amely nevével ellentétben megtalálható Dél-Korea, Tajvan, Kína, Vietnam és a Fülöp-szigetek partjainál is –, arról pedig valószínűleg még kevesebben, hogy milyen jó szabadulóművész hírében áll. Az állat képes arra, hogy kiszabadítsa magát a ragadozó gyomrából, ezzel pedig újabb esélyt kap az életre.
Bár a tudósok eddig is tisztában voltak a japán angolna Houdinit megszégyenítő képességével, az nem volt világos, hogy miként képes végrehajtani ezt a mutatványt. A rejtélyt most a Nagaszaki Egyetem kutatói oldották meg, akik az ezzel kapcsolatos tanulmányukat a Current Biology című tudományos lapban publikálták.
A csapat egy speciális akváriumot állított fel, amibe egy ragadozó halat tettek, amit két kamerával figyeltek meg. Az egyik egy hagyományos eszköz volt, a másik viszont olyan, ami röntgensugarak segítségével látta, mi történik az állat szervezetében. Ezután jött a japán angolna, amibe bárium-szulfátot fecskendeztek, hogy könnyebben észre lehessen venni őt a másik állat gyomrában. A szakembereknek szerencséjük is volt, mert amint betették a japán angolnát az akváriumba, a ragadozó azonnal elfogyasztotta őt.
Miközben az állat nyugodtan pihent az akvárium fenekén, a benne lévő angolna vadul körözni kezdett a gyomrában, a farkúszóját pedig arra használta, hogy kitapogassa annak kijáratát. Ezután addig tekergett, amíg vissza nem kerül a nyelőcsőbe, míg végül a kopoltyún keresztül távozott.
A kutatókat meglepte a felvétel, ugyanis korábban azt felvételezték, hogy a ragadozó hal szájüregéből rögtön a kopoltyúba kerülnek. Ehhez képest valóban a gyomrából szökött meg a préda. A kiszabadult japán angolna egyébként azóta is életben van.
A kísérletet 32 alkalommal ismételték meg. Csupán négy olyan állat volt, ami meg sem kísérelte a szökést, 13 tudott eljutni a kopoltyúig, és összesen kilencnek sikerült teljesen kiszabadulnia. A folyamat egyébként rendkívül gyorsan zajlott, csupán 56 másodperc kellett hozzá, hogy teljesen kiszabaduljon az állat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.