Tech hvg.hu 2024. augusztus. 25. 19:20

Új hibrid fegyvert fejlesztettek ki az ukránok, és már ki is próbálták

A Paljanicja névre keresztelt fegyvert a rakéta és a drón keresztezésével alkották meg.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

A rakéta és a drón ötvözetéből fejlesztettek ki új fegyvert Ukrajnában. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közlése szerint az új hibrid fegyvertől azt várják, hogy csapást tudnak majd mérni vele azokra az orosz repülőterekre, ahonnan az orosz bombázók és harci repülőgépek bevetésre indulnak ukrajnai célpontok ellen.

Zelenszkij a Facebookon jelentette be, hogy szombaton volt a Paljanicja névre keresztelt új fegyver első sikeres harci bevetése. Az ukrán elnök bejegyzésében felidézte, hogy Oroszország a két és fél éve tartó háborúban csaknem tízezer, különféle típusú rakétával és több mint 33 ezer siklóbombával támadta Ukrajnát.

Most Ukrajnának olyan fegyver van a kezében, amellyel képes lehet megtörni az orosz légierő támadóerejét

– fogalmazott Zelenszkij.

A Paljanicja kifejlesztése másfél évet vett igénybe, és a tervek szerint most gyorsan kiterjesztik a gyártását. Olekszandr Kamisin, Ukrajna stratégiai iparért – így többek között a fegyvergyártásért – felelős minisztere elmondta, hogy a rakétadrón egyfajta nagy sebességű, precíziós célzott lövedék. „Van mortár drónunk, tüzérségi drónunk, és most bemutatunk egy teljesen új fegyverosztályt, a rakétadrónokat is bevetjük” – írta Kamisin az X-en szombaton.

„A Paljanicja rakétadrón sikeresen bevetésre került ma, és találatot mért egy katonai célpontra az ideiglenesen megszállt területen” – tette hozzá, de azt nem árulta el, hogy pontosan hol vetették be először a fegyvert. A Politico szerint elképzelhető, hogy az Ukrajnával határos Voronyezsi területen történt az első bevetés, ugyanis szombaton az orosz hatóságok egy hatalmas robbanásról számoltak be egy ottani lőszerraktárban.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.