Az olasz Cesare Mencarini mérnök szeretne lenni, a jelek szerint pedig erre minden lehetősége adott: egy brit középiskola diákjaként a vizsgamunkájának egy fúziós reaktort készített.
Az érettségire készülő diákok általában a történelem és egyéb tantárgyainak tételit tanulják, vagy épp matematikai feladatokat gyakorolnak, hogy sikeres vizsgát tegyenek. Egy 17 éves olasz diák, Cesare Mencarini esetében azonban más volt a mérce: a brit Cardiff Sixth Form College diákja egy fúziós reaktort épített, hogy sikerrel végezze el a középiskolát.
Az IFLScience beszámolója szerint Mencarini az Extended Project Qualification – leegyszerűsítve ez a brit oktatási rendszer néhány iskolájában egy vizsgaforma – projektje keretében gondolta úgy, hogy megépíti a modelljét. Az inspirációt egy YouTube-videó adta a számára, emellett pedig például kódolni is meg kellett tanulnia. A cél az volt, hogy elég forró plazmát hozzon létre a szerkezettel a neutronok előállításához.
Mivel a projektnek volt egy költségvetési plafonja, így 5000 fontnál – ez nagyjából 2,3 millió forint – nem költhetett rá. Mivel egy reaktor viszonylag drága, ezért egyedi tervezésű egységekkel, valamint egy, a vezérlést biztosító Raspberry Pi segítségével faragott le a költségekből a diák. Az intézmény oktatói kezdetben tartottak tőle, hogy a projekt veszélyes, a kockázatelemzés azonban azt mutatta, hogy nincs mitől tartani.
Mencarini reaktora végül nem tudta annyira felhevíteni a plazmát, hogy létre tudjon jönni a fúzió, ugyanakkor az, hogy képes volt létrehozni egy ilyen szerkezetet, már önmagában elképesztő teljesítményt mutat. A megépítése egyébként 1,5 évet vett igénybe.
A fiatal azt tervezi, hogy mérnöki diplomát szerez, és hamarosan jelentkezni fog az egyetemre is. A projektet látva valószínűleg nem nagyon van olyan intézmény, ami nem fogadná őt tárt karokkal.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.