Tech HVG 2024. augusztus. 22. 14:33

Fontos funkciót rontott el a Windowsok frissítése

Két éve volt egy biztonsági hiba a Windows biztonságos rendszerindításában, melyet a Microsoft javított. Csak közben valami mást elrontott, így a Linuxot is használó emberek nem tudják elindítani az utóbbi rendszert.

Újabb frissítés, újabb gondok: a jelek szerint a Microsoft augusztusi frissítőcsomagja is okoz némi fejfájást a Windows-felhasználóknak, pontosabban azoknak, aki Linuxot is használnak a gépükön.

A cég az ehavi frissítései részeként kiadott egy biztonsági javítást is, mely egy két éve létező, a Secure Bootban (biztonságos rendszerindításban) tátongó hibát javított. Ez a funkció azt hivatott megelőzni, hogy kártékony programok ne tudjanak az eszközre kerülni a betöltési folyamat során.

A Microsoft szerint a mostani javítás nem érintette az úgynevezett dual-boot rendszereket – tehát azokat az eszközöket, melyek bekapcsolásakor lehet választani a Windows és a Linux operációs rendszerek között.

A jelek szerint azonban mégis: számos beszámoló szerint a Linux egyszerűen nem tölt be, csak különféle hibaüzenetekkel találkoznak a felhasználók. Többféle Linux-disztribúció is érintett (Ubuntu, Debian, Linux Mint, Zorin OS és a Puppy is), szóval a probléma igen kiterjedt, derül ki az Ars Technika cikkéből.

Súlyos hiba: visszavonhatók a Windows korábbi biztonsági javításai, és ez komoly fegyver lehet a támadók kezében

Már fél éve tud a Microsoft arról a hibáról, mellyel a Windows operációs rendszerek ismét védtelenné tehetők a már foltozott biztonsági résekkel szemben. A megoldásra azonban még várni kell.

A Microsoft egyelőre nem kommentálta az esetet, melyet részben orvosolni lehet a Secure Boot kikapcsolásával az eszköz BIOS-ában. Bizonyára egy újabb frissítés majd javítja a hibát, de, hogy ez mikor futhat be, azt nem tudni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.