Tech HVG 2024. augusztus. 21. 07:37

Felfüggesztette teljes 777X-flottáját a Boeing, miután mindegyik gépben sérülten találtak egy kritikus alkatrészt, abba kell hagyni a repülők tesztelését

Leállította a 777X típus berepülési programját a Boeing, miután a repülőgépgyártó szakemberei sérülést fedeztek fel az egyik példány kritikus elemén.

A Boeingnél tervezték azt a speciálisan az új generációs 777X típushoz gyártott, nagy teherbírású, titánból készült szerkezeti elemet, ami most hibásnak bizonyult. Az alkatrész az úgynezevett „thrust link”, amely a GE9X hajtóművek által kifejtett vonóerő sárkányszerkezetre történő átviteléért felelős – magyarázza az AIRportal repülős szakoldal. A szóban forgó egységből – a biztonságot fokozó redundancia érdekében – minden hajtóműhöz kettő tartozik.

A problémát a legutóbbi, pénteki tesztrepülést követő rutinellenőrzés során fedezték fel a karbantartók a Hawaiin tesztrepüléseket végrehajtó példányon. Ezt követően a gyártó megvizsgálta ugyanezeket a szerkezeti elemeket a másik két aktív tesztgépen is, és azokon repedéseket fedeztek fel.

A sérült alkatrészeket most megvizsgálják, hogy miért nem a tervezettnek megfelelően működik.

Olyan nagy a Boeing új utasszállítója, hogy fel kell hajtani a szárnyát, hogy elférjen a reptereken – videó

Megkapta az engedélyt a Boeing, hogy hajlítható szárnyakat szereljen a jövő év elején érkező új repülőgépére, a 777X-re. A jelek szerint szükség is lesz rá.

A problémáról a gyártó a hatóságot és a típus vevőit is tájékoztatta, írja az AIRportal, hozzátéve, hogy arról egyelőre nincs információ, hogy a gond okozhat-e újabb csúszást a repülőgép egy évtizede húzódó tanúsítási folyamatában.

Az amerikai Boeing januárban került a figyelem középpontjába, amikor az egyik repülőjükről a levegőben szakadt le a géptörzs egy része. Azóta történt:

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.