Ilyen az, amikor egy relatíve kicsi és könnyű masinába meglepően nagy teljesítmény koncentrálódik. Kíváncsiak voltunk, hogy hogyan muzsikál a gyakorlatban a Lenovo játékra fókuszáló legújabb táblagépe, a Legion Tab.
A tabletpiac erősen hullámzó tendenciát mutat. A kezdeti időkben világszerte hatalmasat mentek ezek a mobilok és a notebookok közötti piaci rést betömő készülékek, utána viszont mintha behúzták volna a kéziféket, aztán pedig a Covid okozta otthoni bezártság adott új lendületet a szektornak.
A koronavírus visszavonultával ismét belassultak az eladások, melyek 2024-ben egy picit újból erőre kaptak. Az első negyedévben 30,8 millió ilyen készülék talált gazdára világszerte, és a piacot 32 százalékos részesedéssel uraló Apple mögött olyan nevek sorakoznak a sorban, mint a Samsung, a Huawei és a Lenovo.
Utóbbi kínai cég jelenleg egy 7 százalékos szeletet hasít ki magának a piaci tortából, és nemrégiben egy olyan hiánypótló termékkel rukkolt elő, mely a relatíve kis méretet és alacsony tömeget átlag feletti teljesítménnyel társítja. Kipróbáltuk, hogy milyen a gyakorlatban az elsősorban gamereknek szánt új Lenovo Legion Tab.
Kicsi, de
Miközben a tabletek túlnyomó többsége 10 colos vagy ennél nagyobb kijelzővel rendelkezik, addig a Lenovo ezúttal a kisebb méretkategóriában próbál szerencsét, és teszi mindezt nem egy belépőszintű, hanem egy felsőkategóriás készülékkel.
Az egyik legfőbb riválisnak tekinthető iPad mininél 13 milliméterrel szélesebb, 5 milliméterrel rövidebb és 1,3 milliméterrel vastagabb Legion Tab 350 grammot nyom a mérlegen. Tehát abszolút nem nehéz, de az almás konkurens azért 57 grammal könnyebb nála.
Az egyetlen viharszürke színben kapható újdonság minőségi alumíniumházat virít. A matt hátlap nemcsak jól mutat, de egész jól ellenáll a szennyeződéseknek is – por- és víz elleni védelem nincs, így a strandokon csak óvatosan vele!
Vízszintes orientáció mellett felül található a hangerőállító gombpár, melyektől jól elkülönül a recés felületű bekapcsológomb, és ugyancsak itt keresendő a két mikrofon is. Utóbbiak egész jó minőségűek, csakúgy, mint a bal és jobb oldali sztereó hangszórók, de persze hangzás fronton senki sem várhat csodát egy ilyen relatíve kompakt eszköztől.
A Dolby Atmos támogatású tablet alsó élébe csúsztathatunk be microSD memóriakártyát, akár 1 TB-os kapacitásút. Alul és jobb oldalt is található egy-egy USB-C aljzat, így vízszines és függőleges használat mellett is biztosított a kényelmes töltés.
Képernyő
Az alul-felül 4-4, bal-jobb oldalt pedig 8-8 milliméteres kávát kapott érintőkijelző 8,8 colos képátlójú, vagyis némileg nagyobb az iPad miniben lévő 8,3 colos panelnél. Ennél talán fontosabb különbség, hogy a képarány ezúttal 16:10-es az almás 3:2 helyett.
A 2560×1600 pixeles felbontás remek képminőséget biztosít, játékok során pedig jól jön, hogy a frissítési frekvencia elérheti a 144 Hz-et. Kár, hogy ezt nem minden játék támogatja, a frissítési sebesség 120, illetve 60 Hz is lehet, az energiatakarékos minimumot pedig a 30 Hz jelenti.
Szuper kontrasztos OLED helyett IPS LCD technológiára épül a kijelző, mely a mai elvárásoknak megfelelően HDR10 és Dolby Vision kompatibilis. Az 500 nites fényerő nem rossz, de lehetne magasabb is. A Legion Tab elsősorban beltérben történő használatra alkalmas, a képernyő ugyanis erősen tükröződik kültéren.
A 8 megapixeles szelfikamera nem rondít bele a kijelzőbe, a kávában landolt, és maximum Full HD 30 fps videók rögzíthetők vele. Autofókusz nélkül elég gyatra a produkciója, és a hátul elhelyezett 4K videófelvevős 13 megapixeles normál-, illetve 2 megapixeles makró kamerák is gyengén szerepelnek. AI ide, HDR oda, fotózás terén ez a tablet leginkább csak QR-kód beolvasáskor jeleskedik.
Ujjlenyomat-szenzor nincs, a biometrikus azonosítás kimerül az arcfelismerésben, mely átlagos sebességgel és pontossággal teszi a dolgát.
Power!
Bár a nyolcmagos Snapdragon 8+ Gen 1 chipset már 2 éves fejlesztés, a teljesítményére nem igazán lehet panasz, melyben többek közt a masszív párakamrás hűtésnek, illetve a 12 GB szupergyors LPDDR5X RAM-nak is fontos szerepe van. Az UFS 3.1 szabványú flashmemória 256 GB-os, más opció nincs.
Nemcsak a hardver, a szoftver is remekül optimalizált, akadásnak, döccenésnek nyomát sem tapasztaltuk. A felhasználói felület alapvetően puritán, cserébe viszont jól áttekinthető, könnyen kezelhető. Bár, már az ajtón kopogtat az Android 15, a Lenovo új tabletén még mindig csak Android 13 fut – a gyártó két főverzió frissítést és négy évnyi biztonsági update-et ígér.
A kijelző bal oldaláról bármikor behúzható játéksegéd panelen egyszerűen lehet váltani a maximális, a kiegyensúlyozott és az energiatakarékos teljesítmény módok között. Ugyanitt informálódhatunk továbbá a CPU és a GPU aktuális frekvenciájáról, kisöpörhetjük a memóriát, letilthatjuk az értesítéseket és kijelzőképet/videókat is rögzíthetünk.
A lebegő ablakos és osztott képernyős használhatóság mellett szólnunk kell többek közt a Windows emlékeket ébresztő PC módról, illetve az úgynevezett periféria módról, mely kifejezetten egérrel, billentyűzettel, illetve gamepaddel történő használatra van optimalizálva. És természetesen annak sincs akadálya, hogy a tablet képét valamilyen nagyobb képernyőre tükrözzük, és például azon játszunk vagy dolgozzunk.
Mit tud még?
Az átlagnál erősebb vibramotor jól jön játék közben, viszont egyesek hiányolhatják a jack dugaljt vagy például a GPS-t, illetve az 5G támogatást. A Legion Tab egyetlen wifi 6E kompatibilis változatban kapható, amiből persze a Bluetooth 5.3 sem maradt ki.
A 6550 mAh kapacitású akkumulátor a gyártó szerint 12 órás üzemidőt biztosít, ami erős optimizmusról tesz tanúbizonyságot. A gyakorlatban inkább 8-10 óránként, masszív játék esetén pedig ennél is gyakrabban kell elővennünk a töltőt.
A C-C kábelen keresztül maximum 45 W-ot képes felvenni az aksi, egy teljes töltés körülbelül 1 órányi időt vesz igénybe, vezeték nélküli töltés nincs. Egyszerre csak egy porton keresztül tölthető a tablet, melyek közül az alsó a profibb, USB 3.1 Gen 2, illetve DisplayPort 1.4 kompatibilis.
Bypass energiaellátásra is lehetőség nyílik, ez a játékok során hasznos feature inaktiválja az akkumulátor töltését, így az nem melegszik – az elektromos energia ilyenkor csak a készülék működtetését szolgálja.
Konklúzió, árak
Kompakt és könnyű belépőszintű olcsó tabletek szép számmal akadnak a piacon, mint ahogy nagyméretű felsőkategóriás modellekből sincs hiány. Kicsi és erős táblagépet viszont olyan nehéz találni, mint fehér hollót, de most szerencsére itt van nekünk a Legion Tab.
Nem állítanánk, hogy a Lenovo maradéktalanul hibátlan munkát végzett a fejlesztés során, akad néhány bosszantó hiányosság és furcsaság, mindenesetre hiánypótló karaktere miatt a teszt során összességében véve pozitív összkép alakult ki bennünk.
A gamerfókuszú új tabletet cikkünk írásakor 220 ezer forintos áron jegyzik. Nem kis összeg, de a lassan 3 éves múltra visszatekintő hatodik generációs iPad mininek még a 64 GB-os alapmodellje is 30 ezer forinttal drágább nála, a 256 GB-os kivitel pedig 325 ezer forintot kóstál.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.