A Runway nevű vállalat a YouTube-ra felkerült tartalmakon képezhette ki a Gen-3 nevű modelljét. A YouTube a jelek szerint semmit sem tud tenni az ilyen lopások ellen.
A jelek szerint a Google nem sokat tud tenni annak érdekében, hogy megvédje a YouTube-ra tartalmat feltöltő felhasználókat. A 404 Media beszámolója szerint ezúttal a mesterséges intelligenciával (MI) foglalkozó startup cégről, a Runwayről derült ki, hogy bármiféle engedély nélkül használt fel több ezer YouTube-videót arra, hogy betanítsa vele a saját rendszerét. Sőt, a platformon megtalálható jogvédett filmekkel is ugyanezt tette.
A lapnak a céges ügyeket jól ismerő forrása mutatta meg, hogy többek között a Disney, a Netflix, a Pixar, valamint különböző híroldalak YouTube-csatornáinak tartalmait is felhasználta a vállalat.
A Runway volt alkalmazottja azt állítja, a cég megjelölte azokat a videókat, amelyeket oda akart adni a mesterséges intelligenciának, majd egy olyan nyílt forráskódú szoftverrel töltötte le azokat, amely a letöltéssel kapcsolatos összes nyomot eltüntette.
A Runway állítólag listázta, hogy milyen tartalmakból érdemes dolgozni. Ezek közé sorolta az Unreal Engine YouTube-csatornáit, Josh Neuman filmrendezőt, valamint egy rajongó Call of Duty-csatornáját. A volt alkalmazott szerint a cél az volt, hogy jó minőségű videókat találjon a vállalat a mesterséges intelligencia betanításához.
Az egyik táblázat majdnem 4000 YouTube-csatornát tartalmazott, amelyek között ott van
- a CBS New York,
- az AMC Theaters,
- a Pixar,
- a Disney Plus,
- a Disney CD, valamint
- a Monterey Bay Aquarium.
A vállalat emellett külön listát állított össze olyan videókról, amelyek kalózoldalakról származnak. Ebben összesen 14 kalózoldal hivatkozásait lehet megtalálni.
A 404 Media szerint a Runway Gen-3 modelljét kipróbálva valóban nagyon hasonlítottak a tartalmak azokra, amelyekből állítólag tanult. A Gen-2 modell esetében inkább csak általános tartalmakat adott vissza a rendszer. Miután a lap megkereste a céget, a Gen-3 modell teljesen leállt ezen tartalmak generálásával.
A YouTube az üggyel kapcsolatban Neal Mohan, a cég vezérigazgatójának áprilisban adott interjújával válaszolt a lapnak. Ebben Mohan azt mondta, a felhasználási feltételek megsértését jelenti, ha a mesterséges intelligenciát a platformon található videókon tanítja be valaki.
Ez utóbbi reakció jól mutatja: a YouTube-nál egyelőre vagy törekvés nincs arra, hogy megvédje a felhasználókat és tartalmaikat, vagy van, de képtelen rá a vállalat. Márpedig egy alapos tudományos kutatás nemrég kimutatta: a cégek előszeretettel használják a családi, baráti (tehát nagyon személyes) videókat arra, hogy betanítsák az MI-jüket.
Nemrég az Apple-t vádolták meg, hogy a YouTube-on portyázott a saját modellje betanításához, de a cég tagadta a vádakat. Az OpenAI viszont beismerte, hogy valóban ez történt. Más kérdés, hogy a jelek szerint még a Google sem tartja be a saját feltételeit.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.