Tech HVG 2024. július. 07. 08:03

Életmentő algoritmus: megelőzhető lehet vele a hirtelen szívhalál

Nehéz észrevenni a jeleit, pedig fontos lenne: minden évben milliók életét veszi el a hirtelen szívhalál. Finn kutatók által fejlesztett új algoritmus képes lehet előre jelezni a közeledő bajt.

Életmentő algoritmust fejlesztettek a finn Tamperei Egyetem kutatói: a megoldásuk a kissé bonyolultnak csengő fetrendált fluktuáció analízisen – röviden: DFA2 a1 – alapszik, mely egy olyan speciális mérőszám, ami képes a pulzusszám változásait észlelni az idő során.

Ezzel értékes időt nyerhetnek az érintettek arra, hogy szakszerű segítséghez folyamodjanak.

Mint a Science Alert írja, a kapcsolódó kutatásba 2794 felnőttet vontak be, akiket egy átlagosan 8,3 éves követési időszakban figyeltek meg. Az elemzés alapján arra jutottak, hogy a DFA2 a1 erőteljes előrejelzője a hirtelen szívhalálnak.

Ez az összefüggés nyugalmi állapotban a legerősebb, nem fizikai aktivitás során – hangsúlyozzák a kutatók a vizsgálat egyik számukra legérdekesebb megállapítását. A DFA2 a1-mérőszám leolvasása ráadásul mindössze egy percet vesz igénybe, és olyan érzékelők is tökéletesek hozzá, amelyek egy okosórába is beépíthetők – derül ki a JACC: Clinical Electrophysiology folyóiratban közölt kutatásból.

Pillantás a szívbe: tetten érték a gyulladásos immunsejteket, szívrohamhoz is vezethetnek

Gyulladásos immunsejteket kerestek a szívben amerikai kutatók, és ehhez nem volt szükség szikére, csupán egy korszerű képalkotó eljárásra. A gyulladás növeli a szívbetegségek kockázatát, és fontos szerepet játszik számos szívbetegség negatív kimenetelében, a szívinfarktust is beleértve.

A kutatók szerint az okosórákba épített gyorsulásmérő szenzorok könnyen meg tudják különböztetni a pihenés és a fizikai aktivitás állapotát, így a megfelelő pillanatban tudják elvégezni ezt a fontos mérést.

Az új, prediktív algoritmus sokkal pontosabb, mint a jelenlegi megoldások – a következő lépés, hogy nagyobb mintán is kipróbálják ezt a módszert, de azt is szeretnék megvizsgálni, hogy az eredmények köthetők-e más szívbetegségekhez is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.