Tech HVG 2024. június. 24. 15:03

Megcsinálták az új betont, 17-szer nehezebben reped szét, mint a hagyományos

Amerikai kutatók a kagylók héjában található gyöngyház anyagot utánozva fejlesztettek ki egy olyan megoldást, ami erősebb betont eredményezett.

Régóta dolgoznak már azon a tudósok, hogy a jelenleginél strapabíróbb betont fejlesszenek ki. Ha ez sikerül, az nemcsak olcsóbbá teheti az építkezéseket, de a környezetre is kisebb terhelést róna, hiszen minél tartósabb az anyag, annál kevesebbet kell gyártani a javítási munkálatok miatt. A kávézaccos megoldás ígéretesnek tűnik, most azonban egy másik alternatíva is felbukkant.

Az amerikai Princeton Egyetem mérnökei hatszögletű betonlapok közé vékony polimerréteget illesztettek be, aminek eredményeként az anyag a hagyományos társához képest 19-szer jobban képes deformálódni. Amikor pedig nyomás alá helyezték, 17-szer ellenállóbb volt a repedésekkel szemben.

Az ötletet a természetből, egész pontosan a kagylók héjából vették. A kagylóhéj belő felét kemény, színjátszó bevonat, az úgynevezett gyöngyház bevonat fedi. Ezt 10-20 mikrométer széles és 0,5 mikrométer vastag aragonitkristályok alkotják, amiket egy rugalmas biopolimerekből álló kötőanyag tart össze. Ez lehetővé teszi, hogy a héj sokkal erősebb legyen, mintha csak egy szilárd anyagból lenne.

Princeton University

A szakemberek ugyanakkor kiemelték: nem egyszerűen leutánozni akarják a gyöngyházat, hanem megtanulni a létrejötte mögött meghúzódó folyamatokat, hogy aztán széles körben fel lehessen azt használni. A kutatók úgy vélik, hogy a megoldásukat más anyagoknál, például a porcelánnál is alkalmazni lehetne. Tekintve, hogy a porcelán mennyire törékeny, egy ilyen fejlesztés igen komoly előrelépést jelentene.

Sameer A. Khan / Fotobuddy

Az új anyagról szóló tanulmány az Advanced Functional Materials című tudományos lapban jelent meg.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.