Tech HVG 2024. június. 18. 15:03

Megvizsgáltak 4708 koronavírusos beteget, kiderült, kinél alakulhat ki nagyobb eséllyel a hosszú Covid

Az amerikai Columbia Egyetem kutatói szerint még mindig a védőoltás nyújtja a legnagyobb védelmet a koronavírus-fertőzés ellen, vannak azonban olyan tényezők, ami miatt a vártnál hosszabb lehet a gyógyulási idő.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Világszerte mintegy 65 millió ember szenved a hosszú Covidtól. Ők azok, akik bár már kigyógyultak a fertőzésből, továbbra is tapasztalják magukon a tüneteket. A kutatók az első esetek felbukkanása óta próbálnak rájönni arra, miért alakulhat ki egyeseknél ez az állapot. Nemrég sikerült pontosan definiálni a hosszú Covid fogalmát, ami fontos lépés ezen az úton, az amerikai Columbia Egyetem kutatói pedig most azt tárták fel, milyen kockázati tényezők miatt válik valaki a hosszú Covidtól szenvedő beteggé.

A JAMA Network Open című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a kutatók 4708 olyan beteget vizsgáltak meg, akik felépültek a koronavírus-fertőzésből. A résztvevőket arra kérték, számoljanak be arról, mennyi időbe telt felépülniük, miután elkapták a koronavírust. A 2020 és 2023 közötti fertőzések esetében a felépülési idő mediánja 20 nap volt, öt felnőtt közül pedig több mint egy tapasztalta legalább három hónapon át a tüneteket.

Elizabeth C. Oelsner, a kutatás vezetője szerint az adatokból az olvasható ki, hogy a nőket jobban érinti a hosszú Covid, mint a férfiakat, és azoknál is nagyobb eséllyel jelentkezik, akik a koronavírus-fertőzés előtt valamilyen szív- és érrendszeri betegségben szenvedtek. Az amerikai felmérés azt is megmutatta, hogy az amerikai indiánok és az alaszkai őslakosok gyakran szenvedtek a súlyosabb tünetektől, és hosszabb is volt a felépülési idejük az átlagnál.

Elkaphatták a hosszú Covidot: találtak egy fehérjét, amiről nagyon úgy tűnik, hogy köze van hozzá

Brit kutatók rájöttek, hogy az úgynevezett gamma interferon magas azoknak a szervezetében, akik a hosszú Covidtól szenvednek. Ez új tesztek és gyógymódok kifejlesztéséhez vezethet.

A szakemberek azt is megállapították, hogy az omikron-variánssal fertőződött betegek rövidebb idő alatt épültek fel, és hasonló volt a helyzet a védőoltást kapott emberek esetében is.

A szív- és érrendszeri betegség mellett a cukorbetegség vagy a krónikus tüdőbetegség is hosszabb gyógyulási időt eredményezett, a mentális egészségügyi problémák azonban nem voltak hatással a betegség hosszára. Oelsner szerint mindez azért is érdekes, mert a hosszú Covidban szenvedők esetében már több tanulmány is megállapította, hogy az állapot például depressziót is okozhat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.