Tech HVG 2024. június. 17. 17:03

Megvizsgálták a túrázók felszerelését, kiderült, saját magukat és a környezetet is mérgezhetik vele

Az etikus és tudatos vásárlást népszerűsítő brit Ethical Consumer 27 különböző túrafelszerelést vizsgáltatott be, és kiderült, 82 százalékukban van rákot okozó örök vegyi anyag.

Az elmúlt években egyre többször lehetett hallani a PFA néven is emlegetett perfluor-alkil anyagokról. Nemrég egy tanulmányban már arra is rámutattak: a világon már sehol sem fogyasztható biztonsággal az esővíz, annyi mérgező anyag van benne.

A PFA-kat közérthetőbben „örök vegyi anyagoknak” is nevezik, mivel rendkívül lassan bomlanak le. Az ember alkotta meg őket, főleg samponok, csomagolóanyagok és sminktermékek összetevőjeként jutnak el környezetünkbe, beleértve a vizet és a levegőt is. Elfogyasztva pedig felhalmozódnak a szervezetben. A PFA-k befolyásolják a termékenységet és a magzati fejlődést, növelik az elhízás és bizonyos ráktípusok (prosztata-, vese- és hererák), valamint a magasabb koleszterinszint kockázatát is.

A hatásokat látva érthető, miért annyira fontos, hogy minél kevesebb ilyen anyagot használjanak a cégek. A tudatos és etikus vásárlásra ösztönző brit nonprofit szervezet, az Ethical Consumer nemrég 27 különböző, a túrázáshoz használható terméket, köztük vízálló kabátot, cipőt és hátizsákot vizsgáltatott be, és arra jutott: 82 százalékuk még mindig tartalmaz PFA-kat. Vagyis a túrázók tudtunk kívül egyszerre károsítják a saját egészségüket és a környezetüket – írja a The Guardian.

A vizsgálat előzménye, hogy a brit kormány még februárban közölte: fontolgatja a PFA-k felhasználásának korlátozását a használati cikkeknél. Az Ethical Consumer szerint már most is vannak olyan gyártók, akik nem használnak örök vegyi anyagokat – ilyen például a Páramo és a Finisterre. Emellett más márkák, mint a Fjällräven, az Alpkit, a Lowe Alpine és a Patagonia termékei többnyire PFA-mentesek. Ők és több tucat másik cég azt ígérik, hogy 2025-ben megszűntetik a PFA-k használatát.

Mérgező vegyi anyagokkal van tele az osztrák síterepeket borító hóréteg

A hóréteg és a talaj erős szennyezettségére figyelmeztet egy nemzetközi kutatócsoport, miután mintákat vett téli sportoknak helyet adó alpesi hegyoldalakon és lesiklásra nem használt lejtőkön.

Az Ethical Consumert által vizsgált márkák közel felének azonban nincs olyan vállalása, ami megmondaná, mikorra hagynak fel az örök vegyi anyagok használatával.

A túrafelszerelések esetében a vízálló tulajdonság az, amihez használni kell a PFA-kat. Emiatt a túrázás közben a vegyszer egy része bekerül a környezetbe, ugyanakkor – jegyzik meg a szakemberek – a szennyezés legfőbb forrását a gyártás, valamint az anyag kidobása jelenti.

A szakemberek szerint Európában 23 ezer olyan hely van, ami PFA-forrásnak tekinthető, ebből 2000 olyan hely, ahol koncentráltan van jelen az anyag.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.