Az etikus és tudatos vásárlást népszerűsítő brit Ethical Consumer 27 különböző túrafelszerelést vizsgáltatott be, és kiderült, 82 százalékukban van rákot okozó örök vegyi anyag.
Az elmúlt években egyre többször lehetett hallani a PFA néven is emlegetett perfluor-alkil anyagokról. Nemrég egy tanulmányban már arra is rámutattak: a világon már sehol sem fogyasztható biztonsággal az esővíz, annyi mérgező anyag van benne.
A PFA-kat közérthetőbben „örök vegyi anyagoknak” is nevezik, mivel rendkívül lassan bomlanak le. Az ember alkotta meg őket, főleg samponok, csomagolóanyagok és sminktermékek összetevőjeként jutnak el környezetünkbe, beleértve a vizet és a levegőt is. Elfogyasztva pedig felhalmozódnak a szervezetben. A PFA-k befolyásolják a termékenységet és a magzati fejlődést, növelik az elhízás és bizonyos ráktípusok (prosztata-, vese- és hererák), valamint a magasabb koleszterinszint kockázatát is.
A hatásokat látva érthető, miért annyira fontos, hogy minél kevesebb ilyen anyagot használjanak a cégek. A tudatos és etikus vásárlásra ösztönző brit nonprofit szervezet, az Ethical Consumer nemrég 27 különböző, a túrázáshoz használható terméket, köztük vízálló kabátot, cipőt és hátizsákot vizsgáltatott be, és arra jutott: 82 százalékuk még mindig tartalmaz PFA-kat. Vagyis a túrázók tudtunk kívül egyszerre károsítják a saját egészségüket és a környezetüket – írja a The Guardian.
A vizsgálat előzménye, hogy a brit kormány még februárban közölte: fontolgatja a PFA-k felhasználásának korlátozását a használati cikkeknél. Az Ethical Consumer szerint már most is vannak olyan gyártók, akik nem használnak örök vegyi anyagokat – ilyen például a Páramo és a Finisterre. Emellett más márkák, mint a Fjällräven, az Alpkit, a Lowe Alpine és a Patagonia termékei többnyire PFA-mentesek. Ők és több tucat másik cég azt ígérik, hogy 2025-ben megszűntetik a PFA-k használatát.
Az Ethical Consumert által vizsgált márkák közel felének azonban nincs olyan vállalása, ami megmondaná, mikorra hagynak fel az örök vegyi anyagok használatával.
A túrafelszerelések esetében a vízálló tulajdonság az, amihez használni kell a PFA-kat. Emiatt a túrázás közben a vegyszer egy része bekerül a környezetbe, ugyanakkor – jegyzik meg a szakemberek – a szennyezés legfőbb forrását a gyártás, valamint az anyag kidobása jelenti.
A szakemberek szerint Európában 23 ezer olyan hely van, ami PFA-forrásnak tekinthető, ebből 2000 olyan hely, ahol koncentráltan van jelen az anyag.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.