Tech hvg.hu 2024. június. 17. 09:10

Jön a vihar? Meddig tombol a hőség? Ez tűpontosan megmondja

A mesterséges intelligencia óriási tudása, adatáttekintő képessége kapóra jöhet az időjárás-előrejelzésnél. A Microsoft Aurora nevű platformja ékes példája ennek.

Az időjárás előrejelzése embert, pontosabban számítógépet próbáló feladat, a légköri viszonyok összetettsége, sőt esetenként kiszámíthatatlansága miatt. Változást hozhat viszont a fejlett mesterséges intelligencia bevonása, aminek egyik remek példája a Microsoft új MI-modellje, az Aurora. Specialitása ugyanis, hogy képes kezelni a jelenlegi módszerek korlátait azzal, hogy kiterjedt légköri adatokat képes pillanatok alatt feldolgozni, ami segíthet a szélsőséges időjárási események korai jelzésében is.

Az új rendszernek 1,3 milliárd paramétere van, és fejlett architektúra elemekkel gazdálkodhat. Az különbözteti meg a régebbi rendszerektől, hogy több millió órányi változatos időjárási és éghajlati szimulációra képezték ki. A Microsoft szerint ez a kiterjedt atmoszférikus képzés javítja az Aurora előrejelzési képességeit különböző időjárási forgatókönyvekhez, lehetővé téve, hogy „átfogó képet alakítson ki a légkör dinamikájáról”, felülmúlva a hagyományos numerikus időjárás-előrejelző rendszereket.

A Microsoft leírása szerint ma már egyértelmű, hogy pontosabb előrejelzésre van szükség, mivel az éghajlatváltozást továbbra is súlyosabb időjárási minták kísérik. Külön is kiemelik a Ciarán vihart, egy váratlan szélvihart, amely 2023 őszén érte el Északnyugat-Európát. A „ritka meteorológiai eseményt” pusztítás kísérte Franciaországban, az Egyesült Királyságban, Olaszországban, Belgiumban, Spanyolországban és Csehországban, 21 ember halálát okozva.

A modell állítólag felülmúlja a speciális mélytanulási modelleket a különböző időjárás-előrejelzési feladatok és felbontások tekintetében. Például egy perc alatt az Aurora 5 napos globális légszennyezettségi előrejelzéseket és 10 napos, nagy felbontású időjárás-előrejelzéseket készít.

Microsoft

„Az Aurora egy új megközelítést mutat be az időjárás-előrejelzéshez, amely átalakíthatja a szélsőséges események előrejelzésére és hatásainak mérséklésére való képességünket, beleértve a Ciarán viharhoz hasonló esemény drámai eszkalációjának előrejelzését” – véli a Microsoft kutatócsoportja. Szerintük az Aurora fordulópontot jelenthet a Föld rendszermodellezésében is.

A MI azon képessége, hogy korlátozott adatok mellett is jól teljesít, azt jelenti, hogy megbízható lehet az adatszegény régiókban, például a fejlődő országokban és a sarki területeken. Ez pedig pozitív hatással lehet az olyan ágazatokra, mint a mezőgazdaság, a szállítás és a katasztrófa-készültség, lehetővé téve a közösségek számára, hogy jobban alkalmazkodjanak az éghajlatváltozás okozta kihívásokhoz.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.