Tech HVG 2024. június. 14. 18:03

Lemásolták a Jurassic Park ötletét, borostyánszerű anyagban tárolhatják a DNS-t

Amerikai kutatók egy olyan, a borostyánra hasonló anyagot hoztak létre, ami képes megvédeni a benne lévő DNS-t a hőtől és a nedvességtől, az adat kinyeréséhez pedig nincs szükség veszélyes anyagokra.

Azzal régóta tisztában vannak már a tudósok, hogy a DNS-re nemcsak örökítőanyagként lehet tekinteni. Figyelemre méltó stabilitásának köszönhetően ugyanis ideális hatalmas mennyiségű adat tárolására, beleértve a digitális információkat is. A genetikai kódot alkotó négy nukleotid – az adenin (A), a timin (T), a guanin (G) és a citozin (C) – digitális információk tárolására is felhasználható: például a G és a C a 0-át, míg az A és a T az 1-et jelölheti pont úgy, ahogy a digitális tárolóeszközök esetében láthatjuk.

A kutatók szerint a DNS nagy sűrűségű tárolóeszközként szolgálhat: olyan sűrű, hogy egyetlen kávéscsészényi DNS-be beleférne az emberiség összes adata. A dolognak azonban van egy szépséghibája: a DNS-t fagypont alatti hőmérsékleten kell tárolni, ami jelentős energiát emészt fel, és nem is érhető el mindenhol.

A Massachusettsi Műszaki Egyetem tudósai most erre a problémára találtak egy jónak tűnő megoldást. A kutatók a Jurassic Parkból vették az ötletet, vagyis azt az elképzelést, hogy borostyánban kellene tárolni a DNS-t – írja az Interesting Engineering.

A kutatók ehhez nem konkrétan ezt az anyagot használták fel, hanem készítettek egy másikat, ami nagyban hasonlít rá. Egy üveges, borostyánszerű polimert állítottak elő, amiről azt állítják, hosszú ideig használható a DNS tárolására. Komoly előnye, hogy ez szobahőmérsékleten is megtehető, a benne lévő molekulát ugyanis képes megvédeni a hőtől és a nedvességtől.

Sci-fi is lehetne, de ez a valóság: processzort csináltak DNS-ből

Akár egy tudományos-fantasztikus film vezérmotívuma is lehetne a DNS-ből készített processzor, azonban ezúttal amerikai kutatók meglepő, ám jól megalapozott ötletéről van szó. Ma még csak ígéretes kísérlet, de már most sejthető, hogy hamarosan komoly alkalmazások épülhetnek rá.

James Banal és tudóstársa, Mark Bathe 2021-ben kidolgozott egy módszert, ami lehetővé tette, hogy a DNS-t szilícium-dioxid részecskékben tárolják. A beágyazás azonban napokig tart, és veszélyes hidrofluorsavra van szükség ahhoz, hogy ki tudják vonni belőle. A kutatók ezután egy olyan anyagon kezdtek el dolgozni, ami könnyebben és gyorsabban használható. Így jutottak el a cikk elején említett borostyánszerű anyaghoz. A fejlesztésről szóló tanulmányt a Journal of the American Chemical Society című tudományos lapban publikálták.

A kutatók szerint a fejlesztésükkel néhány óra alatt beágyazhatók a DNS-ek, arról nem is beszélve, hogy a kivonásuk során nincs szükség veszélyes anyag használatára, és a DNS sérülésének veszélye is minimális. A hőre keményedő polimer 75 Celsius-fokig képes védelmet biztosítani a molekulák számára.

A szakemberek most azon dolgoznak, hogy egyszerűsítsék a borostyánszerű anyag előállítását. Ha ez sikerül, az utat nyithat a jövőben a DNS-alapú adattárolás elterejedésének.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.