A kanadai Waterlooi Egyetem kutatói a NASA mesterségesen előállított holdporával kísérleteztek, hogy kiderüljön, mi mindenre lehetne hasznosítani az anyagot. Az eredmény igen biztató.
A következő évtizedekben a Hold lehet az űrkutatás egyik legfontosabb eleme, az űrhajósok ugyanis innen indulhatnak majd tovább például a Mars felé. A NASA, Kína és Oroszország már a saját holdbázis felépítését fontolgatja, ahol később a tudósok és űrhajósok élhetnek és dolgozhatnak majd. Mindez azonban csak úgy kivitelezhető, ha sikerül megfelelő erőforráshoz jutni helyben, a Földről ugyanis nem lehet odaszállítani olyan mennyiségű és minőségű alapanyagot, ami például az építkezéshez kell. Vagy ha lehet is, az rendkívüli módon drágítaná meg a költségeket.
A megoldást maga a Hold adhatja: a kutatók szerint a holdporként emlegetett regolit sokféle szempontból kiváló alapanyag lehet. A kanadai Waterlooi Egyetem tudósai úgy vélik, az építkezés mellett az energiatermeléshez és a műholdak készítéséhez is fel lehetne azt használni.
Connor MacRobbie, az egyetem doktorandusza szerint az oxigénben gazdag fémpor komoly segítség lehet abban, hogy az ember jelen tudjon lenni a Hold felszínén. A tudós csapatával együtt a regolit felhasználásának lehetséges módjait vizsgálta. Mivel oxigént tartalmaz, így azt külső forrásból származó oxigén nélkül is fel lehet használni a hőenergia előállítására.
Ezt a folyamatot termitreakcióként ismeri a tudomány, ilyen eljárást alkalmaznak a Földön például a vasúti sínek hegesztésénél is, ahol vas-oxidot és alumíniumport használnak. Az eredmény alumínium-oxid, vas és rengeteg hő, a folyamat körülbelül 2400 Celsius-fokot produkál – írja az Interesting Engineering.
A csapat a NASA által előállított, a holdpor szimulálására létrehozott regolitot használt a kísérletek során. Ez mind összetételében, mind tulajdonságait tekintve nagyban hasonlít arra, amit a Földet kísérő égitesten található. Ezt különböző mennyiségű üzemanyaggal és oxidálószerrel összekeverve tesztelték le egy speciális kamrában, amely utánozta a Hold környezetét.
Az eredmények azt mutatják, hogy a Hold talajának felső rétege alkalmas arra, hogy a segítségével megvesse ott az ember a lábát. Ebbe a folyamatba még az űrszemétként sodródó műholdakat is be tudnák vonni, mert azok olyan anyagokat – például alumíniumot – tartalmaznak, amelyek még hatékonyabbá tehetik a termikreakciót. A kutatók most azon dolgoznak, hogy hatékonyabban tudják kinyerni a fémet és más hasznos anyagokat a regolitból, a folyamatot pedig automatizálni tudják.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.