Bekerült a Guinness-rekordok könyvébe két harmadéves egyetemista – azzal, hogy 84 percen át lebegtettek, és tartottak „életben” egy szappanbuburékot. Bár ez nem tűnik nagy durranásnak, de a tudományban ez fontos lehet.
Az angliai Exeteri Egyetem két fizikusa, Boden Duffy és Joe Nightingale február 10-én végezte el a kísérletet, méghozzá egy iskolán kívüli projekt részeként. Ehhez az egyetem hangszigetelt laborjában, egy akusztikus levitáció-gépet használtak: ez egy olyan eszköz, ami arra van tervezve, hogy hanghullámokkal, akusztikus sugárnyomás létrehozásával lebegtessen tárgyakat a levegőben.
Az úgynevezett akusztikus lebegtetés, mint az Interesting Engineering kifejti, egy olyan jelenség, ami a hanghullámok erejét használja ahhoz, hogy folyadékokat, nehéz gázokat vagy szilárd elemeket lebegtessen.
A hallgatók egy nagysebességű kamerával rögzítették a folyamatot, ahogy egy eszköz formálja, míg egy másik lebegteti a buborékot.
Az általuk létrehozott szappanbuborék végül 84 percet élt, és nem azért, mert magától kipukkant volna: a diákok maguk vetettek véget a dolognak. Ez azonban így is Guinnes-rekord, és még hasznos is: Chris Brunt asztrofizikus, a diákok mentora szerint számos tudományos és ipari területen hasznosítható ez a tudás különféle kihívások megoldásához. Még úgy is, hogy laikusként ez elsőre kicsit talán szokatlannak tűnhet.
A szakember kiemeli azonban, hogy a mikrochipek gyártásában, valamint a tudományos világban – például sejteket vagy cseppeket kell lebegtetni mikroszkóp alatt – lehet ez hasznos.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.