Tech HVG 2024. június. 10. 18:03

Negatív ionokat detektáltak a Holdon, történelmi sikert vitt véghez Európa

Az Európai Űrügynökség egyik tudományos műszere a kínai Csang'o-6 szonda fedélzetén landolt a Holdon, majd háromszorosan túlteljesítette az előzetes elvárásokat.

Várhatóan június 25-én ér földet a kínai Belső-Mongólia területén a Csang’o-6 kínai holdszonda, ami sikeresen gyűjtött kőzetmintákat a Hold túlsó oldaláról. A szonda 48 órán át tartózkodott az égitesten, ami alatt nemcsak a mintagyűjtő berendezése, hanem más tudományos eszközei is dolgoztak. Az egyik ezek közül az Európai Űrügynökség (ESA) iondetektora volt.

Az Interesting Engineering beszámolója szerint a szerkezet három órán át gyűjtötte az adatokat, ami így háromszorosan teljesítette túl az elvárt üzemidőt, miközben ez volt az első alkalom, hogy az ESA ilyen tevékenységet végzett a Holdon. Neil Melville, az ESA műszaki tisztviselője szerint a vártnál sokkal több és jobb minőségű adatot sikerült rögzíteni.

A kutatók a negatív ionokat keresték a Hold felszínén. Erre azért volt szükség, mert a negatív ionok élettartama meglehetősen rövid, így nem tudják elhagyni az égitestet sem. Martin Wieser, a projekt vezető kutatója szerint a megfigyelések segítenek jobban megérteni, milyen körülmények vannak az égitest felszínén. Emellett a jövőben könnyebb lehet majd feltárni a Naprendszer más égitestjein – legyen szó bolygóról vagy aszteroidáról – lévő negatív ionokat.

Vasutat építenének a Holdra, már meg is van a nagy terv

A NASA már vizsgálja, megvalósítható-e a Holdon a lebegő vonat legújabb terve. Ha minden stimmel, hamarosan fontos szerep juthat a Floatnak.

Az eszköz egyébként 280 perccel a Csang’o-6 landolása után kezdte meg működését. Az első feladat elvégzése 23 percig tartott, majd folyamatos kommunikációs leállás és újraindítás után sikerült három órán át gyűjteni az információkat.

Az adatok kiértékelésére még csak ezután kerül majd sor, de az már most biztos, hogy az eredmények segíthetnek felkészülni az űrhajósoknak az olyan körülményekre, amelyek egy mágneses védőmező nélküli égitesten fogadják őket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.