Tech hvg.hu 2024. június. 06. 09:54

Manipulálták a képeket, visszavonnak egy 18 éve publikált, úttörő Alzheimer-tanulmányt

Közel két évtized alatt majdnem 2500 alkalommal hivatkozták azt a tanulmányt, amelyet most visszavonnak szerzői egy képmanipuláció miatt. Pedig fontos megállapítás volt benne.

Beleegyeztek egy 2006-ban, a Nature folyóiratban közölt tanulmány szerzői abba, hogy visszavonják a publikációjukat – írja a Science. Az ok prózai: képmanipuláció, amelynek vádját Karen Ashe, a Minnesotai Egyetem idegtudósa, a 18 éves tanulmány vezető szerzője is elismerte.

„Ugyan nem volt tudomásom semmiféle képmanipulációról két évvel ezelőttig, amikor felhívták rá a figyelmemet, egyértelmű, hogy a »Lesné et al« [tanulmány] néhány ábrája manipulálva van – és ezért én mint vezető szerző teljes felelősséget vállalok” – mondta Karen a PubPeer vitalapján.

Az idegtudós eleinte állította: a tanulmány problémái némi korrekcióval orvosolhatók, később már arról írt, hogy egy kivételével minden szerző beleegyezett a visszavonásba.

Eltűnt az internetről 2 000 000 tanulmány

Bár úgy tűnhet, az interneten minden megmarad, a valóság nem egészen ez – a tudományos cikkek például nagy számban tűnnek el.

A 2006-os publikáció azt sugallta, hogy egy amiloid-béta fehérje, az Aβ*56 Alzheimert okozhat. Ezeket a fehérjéket már régóta összefüggésbe hozták a megbetegedéssel. A szerzők arról számoltak be, hogy a fehérje (az Aβ*56) megfigyelhető volt azokban a kísérleti egerekben, amelyeket kimondottan úgy módosítottak genetikailag, hogy kialakuljon bennük egy Alzheimer-szerű állapot.

Az idegtudósok éveken át igyekeztek javítani az Alzheimer kimenetelén úgy, hogy amiloid fehérjéket távolítottak el az agyból, de a kísérleti gyógyszerek elbuktak. Az Aβ*56 fehérje maga azonban egy ígéretesebb terápiacélpontnak tűnt, és ezzel sokan egyetértettek.

A Science vizsgálata azonban bizonyítékokat talált arra, hogy a nature-ös tanulmányban, valamint több más publikációban, melyben Lesné társszerző volt, manipulált adatokat használtak. A tudóstársadalom megosztott azt illetően, hogy az Aβ*56 valóban okozhatja-e az Alzheimert. Van, aki szerint ez a hipotézis továbbra is életképes, míg mások szerint kétséges.

246 biológus elemezte ki ugyanazokat az adatokat, és mind más eredményekre jutottak – hogyan lehetséges ez?

246 eredmény, mégis mind helyes, de egy még nem adja meg a teljes képet: a tudományos publikációk olykor eltérő következtetésre jutnak, de ennek hátterében logikus magyarázat áll.

Lesné nem nyilatkozott a témában, és továbbra is professzorként dolgozik, támogatást is kap a munkáihoz. Az őt foglalkoztató Minnesotai Egyetem is vizsgálta a tanulmányt, de nem talált problémát. Vannak, akik ezt is felháborítónak tartják.

Karen Ashe állítja: a képek manipulációja a tanulmány következtetésein nem változtat, és az Aβ*56 fehérjének továbbra is fontos szerepe lehet az Alzheimer kialakulásában – az eltávolítása pedig komoly előnyökkel járhat.

Az idegtudós állítása szerint a Nature folyóirat nem volt hajlandó publikálni a 2006-os tanulmány korrekcióit, így az egyetlen megoldás a visszavonás.

A tanulmányt csaknem 2500 alkalommal hivatkozták.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Arató László (EUrologus) 2024. december. 02. 09:36

Sok jóra nem számíthat a magyar kormány az új Európai Bizottságtól

A régi lendülettel veszi elő a magyar ügyeket a decemberben hivatalba lépő testület A pénzbefagyasztásokkal kapcsolatos eljárások szigorodnak és bővülnek, nem lesz változás az EU migrációs, vagy zöldpolitikájában, és továbbra is napirenden marad a szerződésmódosítások ügye, amely többek között a vétójog eltörlését tartalmazza. Közben a kormány politikai súlya látványosan csökken.