A Starliner a Nemzetközi Űrállomásra szállít asztronautákat.
Szerdán útnak indították a Boeing első, embereket szállító űrhajóját, a Starlinert a floridai Cape Canaveral űrállomásról – írja a CNN.
A tervek szerint az űrhajót múlt szombaton kellett volna fellőni az Atlas V nevű rakétával, ám végül műszaki okok miatt aznap és vasárnap sem indították útjára.
Igaz, a múlt szombati is már a negyedik dátum volt, amikorra kitűzték a start időpontját. A Starliner eredetileg május 6-án indult volna útnak, az utolsó pillanatban azonban lefújták a felszállást, mivel az Atlas V rakéta egyik nyomáskiegyenlítő szelepének működésében rendellenességet észleltek. A pótlásra május 17-én került volna sor, akkor azonban a Starliner szervizmoduljánál érzékeltek héliumszivárgást. Emiatt május 21-ére módosították a dátumot, majd végül határozatlan időre eltolták.
A Starliner fedélzetén a 61 éves Butch Wilmore és az 58 éves Suni Williams, az amerikai űrkutatási ügynökség (NASA) tapasztalt űrhajósai utaznak a Nemzetközi Űrállomásra (ISS). Mindketten tesztpilóták, akik aktívan részt vettek a Starliner fejlesztésében, és mindketten kétszer repültek már az ISS-re, ahol ezúttal alig több mint egy hetet töltenek majd. A feladatuk az, hogy az első úton teszteljék az űrkapszulát, mielőtt a NASA engedélyezné, hogy rendszeresen legénységet szállítson az ISS-re és vissza.
Az űrsiklók 2011-es leállítása után a NASA űrhajósainak orosz Szojuz űrhajókon kellett utazniuk. Ennek a függőségnek a megszüntetése érdekében az amerikai űrügynökség 2014-ben szerződést kötött a Boeinggel és a SpaceX-szel új űrhajók kifejlesztésére. A SpaceX volt a gyorsabb: már 2020-ban eljuttatta az első űrhajósokat az ISS-re.
Amint a Starliner stabilan működőképes lesz, a NASA reményei szerint a SpaceX és a Boeing járatai váltakozva repülnek majd.
A Starliner felbocsátását a NASA élőben közvetítette, a felvétel itt nézhető meg: