Tech hvg.hu 2024. május. 16. 20:03

Megcsinálták a csodaanyagot, ami kiszívja a légkörből a szén-dioxidot

Laboratóriumi körülmények között már működik is: sikerült egy olyan stabil molekulát létrehozni, ami segíthet fékezni a globális felmelegedést. Az eredmények biztatók. A fejlesztést nagyobb léptékben is tesztelni kell.

Brit és kínai kutatók létrehozták a világ első olyan molekulaszerkezetét, amely képes lehet megkötni a légkörben lévő szén-dioxidot és egyéb más üvegházhatású gázokat – számolt be róla a Science Alert. Ha a fejlesztés beváltja a hozzá fűzött reményeket, az komoly fegyver lehet a globális felmelegedés elleni harchoz.

Az Edinburgh-i Heriot-Watt Egyetem munkatársai a Kelet-kínai Műszaki Egyetem tudósai közösen laboratóriumban szintetizálták az újfajta anyagot. Két lépésben állították elő: először háromszögű építőelemeket hoztak létre, majd ebből tetraéder alakú molekulát. A keletkező anyag erősen vonzza, majd magába zárva meg is tartja az olyan üvegházhatású gázokat, mint amilyen például a szén-dioxid. A vizsgálatok alapján a molekula vízben is stabil – ez jó hír ipari felhasználáshoz, ahol nedves környezetben kell megkötni a szenet.

Zhu et al., Nature Synthesis, 2024

A laboratórium elvégzett vizsgálatok azt mutatják, hogy a molekulaszerkezet képes magába zárni a kén-hexafluoridot is, amit jelenleg a legerősebb üvegházhatású gázként tartanak számon a tudósok – emelik ki a Nature Synthesis című tudományos lapban publikált tanulmányban.

Míg a szén-dioxid 5–200 év közötti ideig marad fenn a légkörben, addig a kén-hexafluorid 800–3200 év alatt tűnik csak el onnan. Vagyis hiába van belőle kevesebb, mint a szén-dioxidból, rendkívül hosszú élettartama miatt 23 500-szor erősebb hatást gyakorol a felmelegedésre, mint a szén-dioxid.

5 000 000 tonna szén-dioxidot szűrhet meg Európa egyik legnagyobb gázerőműve

A Walesben található pembroke-i erőmű néhány éven belül jelentős mértékben járulhat hozzá ahhoz, hogy az Egyesült Királyság elérje a nettó nulla szén-dioxid-kibocsátást.

A jelenlegi számítások szerint egyébként évente 20 milliárd tonna szén-dioxidot kellene kivonnunk a légkörből ahhoz, hogy ellensúlyozzuk a kibocsátást, ami viszont évről évre emelkedő tendenciát mutat. A jelenlegi stratégiákkal évente 2 milliárd tonnával lehet tehermentesíteni a légkört, de ezt többnyire a fák és a talaj teszi meg. Az új technológiák, mint például a szén-dioxidot elnyelő rendszerek 2,3 millió tonnával járulnak hozzá ehhez.

Az olyan anyagok, mint a most létrehozott molekula nagymértékben segíthet katalizálni a szén-dioxid megkötését, ami nagy segítség lehet a globális felmelegedés elleni harcban.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.