Tech hvg.hu 2024. május. 11. 08:03

Durvábbak lehetnek az európai hőhullámok a vártnál, és akármilyen furcsán hangzik, a tisztább levegő okozza

Svájci kutatók szerint a jelenlegi modellek 1 Celsius-fokkal alábecsülték a felmelegedés mértékét Európában, mert nem számoltak azzal, hogy a légtömegek mozgása tisztább levegőt eredményezhet.

A globális felmelegedés miatt évek óta téma, hogy nyaranta egyre erősebb hőhullámokra kell számítani a világon – így Európában is. Mivel a klímaváltozást az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésével lehet mérsékelni, logikus gondolatnak tűnhet, hogy a tisztább levegő akkor a hőhullámok is mérséklődnek. Az Európai Földtudományi Unió (EGU) legfrissebb kutatási eredménye azonban azt mutatja, hogy ez egyáltalán nincs így.

Az EGU kutatói szerint a csökkenő légszennyezettség figyelmen kívül hagyásával a jelenleg használt modellek nem lesznek képesek megbízhatóan megjósolni a nyári hőhullámokat. Ahogy azt a tanulmányban is írják, a tisztább levegő „fokozott nyári felmelegedést” eredményezhet Nyugat-Európában – összegez a BGR.

A problémát, vagyis azt, hogy a tisztább levegő erősebb felmelegedést okozhat, már egy 2008-as tanulmányban megállapították a tudósok. A problémát a légtömegek mozgása jelenti: amikor a szennyezett levegőt a légmozgás kitakarítja egy adott régióból, több napsugárzás érheti el a felszínt. Csakhogy a szén-dioxid és a metán továbbra is ott van a felső légkörben, így a felszínét érő több napsugárzás miatt erősebb lehet az üvegházhatás.

A mostani tanulmányt jegyző Dominik Schumacher, a Zürichi Műszaki Egyetem kutatója csapatával együtt az 1980 és 2022 közötti időszakban megfigyelt európai nyári felmelegedésekre vonatkozó regionális adatokat vizsgálta meg. Kiderült, hogy ezek a modellek átlagosan több mint 1 Celsius-fokkal becsülték alá a tényleges felmelegedést. A globális modellek ennél jobban teljesítettek, azok összességében csak 0,5 Celsius-fokkal becsülték alá az átlagot. A kutatók szerint mindez annak köszönhető, hogy a tisztább levegőt nem veszik figyelembe a modellek, pedig az is hozzáteszi a magáét a globális felmelegedéshez. Az alulbecslés miatt a hőhullámok felkészületlenül érhetik a lakosságot, ami nagyobb veszélyt jelent az egészségükre.

Olyan brutális hőség volt Európában, hogy 70 066 ember halt meg miatta

Barcelonai kutatók számítása szerint a 2022-es európai hőhullám rengeteg halálos áldozattal járt, a globális felmelegedés fokozódása miatt pedig még rosszabb nyarakra kell felkészülnünk.

A probléma emiatt kettős: egyszerre kell megoldani, hogy tiszta levegőt szívhassanak az emberek, és azt, hogy a globális felmelegedés hatása lassuljon. A végső megoldás egész biztosan az lesz, ha sikerül radikálisan csökkenteni a légkörbe jutó üvegházhatású gázok mennyiségét. Addig azonban folytatódni fog a melegedés, így frissíteni kell a hőhullámokat előre jelző modelleket, hogy azok pontosabb képet adjanak a várható történésekről.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.