Kínai kutatók frissítették a Hold meglévő térképét, így mostantól sokkal pontosabban látható az égitest domborzata. A kutatási anyag segíthet a holdbázis(ok) pontos helyszínének kiválasztásában is.
A Kínai Tudományos Akadémia (Chinese Academy of Sciences, CAS) tudósai elkészítették a Hold eddigi legnagyobb felbontású geológiai térképét. A Geologic Atlas of the Lunar Globe összeállításán több mint 100 kutató dolgozott egy évtizeden át, és összesen 12 341 krátert, 81 medencét, valamint 17 kőzettípust és egyéb alapvető geológiai információkat tartalmaz. A térkép 1:2 500 000 méretarányban készült el – olvasható a Nature magazinban.
Csiencsung Liu, a projekt társvezetője arról beszélt, a meglévő Hold-térképek az 1960-as, 1970-es évekből származnak. A NASA az Apollo-programban rögzített adatok alapján készítette el az 1:5 000 000 arányú globális térképet, és néhány nagyobb pontosságút a leszállóhely közelében. Azóta viszont az égitesttel kapcsolatos ismereteink sokat fejlődtek, így a korábbi térképek már nem tudják kielégíteni a jövőbeni igényeket.
Kína az atlaszt a saját küldetéseinek támogatására használja majd fel, de más országoknak is hozzáférést biztosít. Csak az idei évben eddig három űrszonda indult útnak az égitest felé, májusban pedig elindulhat egy kínai űrhajó a Hold túloldalára, hogy kőzeteket gyűjtsön.
A munkának köszönhetően a tudósok pontosabb képet kaphatnak a Hold történetéről, illetve összehasonlító geológiai elemzést is végezhetnek. A térkép abban is segít, hogy a lehető legjobb területen tudják felépíteni a kutatók a holdbázist.
A kínai és angol nyelven is elérhető munkát a kínai holdkutatási programban gyűjtött adatok alapján állították össze, a legtöbbet a Csang’o-1 küldetésnek köszönhet a projekt, ami 2007 és 2009 között mérte fel a Hold felszínét. Ez nemcsak a domborzati viszonyokat detektálta, hanem a különböző kőzettípusok azonosításában is nagy segítséget jelentett.
A Csang’o-3 és a Csang’o-4 2013-as és 2019-es munkája segített ellenőrizni az adatok helyességét, de a kutatók felhasználták a NASA Lunar Reconnaissance Orbiter nevű szondája által rögzített információkat is. Az összeállítást 2012-ben kezdték el, mostanra pedig sikerült a teljes Holdat leképezni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.