Az amerikai Sierra Space szerint megfelelően elhelyezett űrszondák hálózata segítségével azonnal reagálni lehetne a világ bármely területét érintő katasztrófákra.
A csomagküldő szolgálatok mára eljutottak oda, hogy a rendeléstől számított néhány napon belül megérkezhet a várt csomag, egy nagyvároson belül pedig órák alatt megoldható a dolog. Globálisan azonban nincs olyan szállítmányozó, aki ilyen gyorsaságra lenne képes, ami főként azért probléma, mert ha egy katasztrófa sújtotta területre kell elvinni a mentéshez szükséges felszerelést, akkor minden perc számíthat.
Az amerikai Sierra Space vállalat azt tervezi, hogy a Ghost nevű szolgáltatásával a világ bármely pontjára 90 perc alatt eljuttatja rakományát. Hasonló megoldáson dolgozik a kínai Alibaba is, ami egy rakéta segítségével 60 perc alatt juttatná el a világ bármely pontjára a vevő által megrendelt csomagot – ez utóbbi viszont a minden bizonnyal magas szállítási költségek miatt üzletileg nem tűnik túl életképes megoldásnak.
A Sierra Space-féle Ghost egy forradalmian új teherűrhajóra alapul, ami korszerű hővédelmi rendszere segítségével juttatja célba a rakományt. Tom Vice, a Sierra Space vezérigazgatója szerint a csomagok megfelelő elhelyezésével a Föld bármely pontja elérhető lehet 90 percen belül.
A cég már el is végezte az ejtéstesztet: 610 méteres magasságból engedték el a rakományt tartalmazó szerkezetet, hogy az ejtőernyő működését, a becsapódást és az ereszkedés dinamikáját is felmérjék. A későbbiekben nagyobb magasságból végzik majd el ugyanezt a tesztet – írja a Gizmodo.
A ledobott csomagnak a célpont 91 méteres (100 yardos) körzetén belül kell landolnia.
A Sierra Space az űrbe telepítne előre feltöltött űrszondákat. Rakományuk tartalmazhat túlélőkészletet, felfújható csónakot, ételt, fegyvereket és egyéb tárgyakat. Amikor szükség van rá, aktiválják az adott szondát, ami megkezdi az ereszkedést a Föld felé. Az út során hővédő pajzsot használ, hogy ellenálljon az 1100 Celsius-fokos hőmérsékletének, amikor újból belép a Föld légkörébe. Az űrszondák öt éven át várakoznak majd bevetésre, majd amelyiket nem használják fel, azt visszarendelik a Földre.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.