A teljes napfogyatkozás sávja délnyugat–északkeleti irányban szelte át az Egyesült Államokat, mintegy 4000 kilométer hosszan és csaknem 200 kilométer szélességben.
Hétfőn teljes napfogyatkozást lehetett látni az Egyesült Államok, Mexikó és Kanada egyes részein. A jelenség során a Hold úgy halad el a Nap és a Föld között, hogy a Földről nézve teljesen eltakarja a Napot.
A hétvégén már több millióan keltek útra a hétfő délutáni teljes napfogyatkozás sávjába, amely délnyugat–északkeleti irányban szelte át az Egyesült Államokat, mintegy 4000 kilométer hosszan és csaknem 200 kilométer szélességben.
A természeti jelenséget először Texas államban lehetett megfigyelni, ahol helyi idő szerint hétfőn fél 2-kor érte el a teljességet mintegy 4 és fél percen keresztül. A Hold árnyéka bő egy órával később Maine államnál hagyta el az Egyesült Államok területét.
Részleges napfogyatkozás az Egyesült Államok területének nagy részén látható volt, Los Angelesben a Nap mintegy felét foglalta el a Hold, ahogy Miamiban is. A fővárosban, Washingtonban csaknem 90 százalékos volt a napfogyatkozás.
Az Egyesült Államok területének jó részén áthaladó teljes napfogyatkozás, amelynek sávja a nyugati parttól a keleti partig húzódott, legutóbb 2017-ben volt. A két partvidéket érintő hasonló jelenség legközelebb 2045-ben lesz. Ugyanakkor az ország kisebb területeit érintő teljes napfogyatkozás 2033-ban Alaszkában lesz látható, majd 2044-ben Montana, valamint Észak-Dakota államban.
A jelenséget Európából abszolút nem lehetett látni, de a NASA élőben közvetítette:
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.