Először sokan áprilii tréfának gondolták, de az Alibaba közölte, valóban dolgozik egy rakétaalapú kiszállítási technológián.
WeChaten-csatornáján jelentette be az Alibaba kínai e-kereskedelmi óriás, hogy világ bármely pontjára egy óra alatt eljuttatná a megrendelt terméket, egy új, rakátékkal működő kézbesítési móddal – írja a South China Morning Post.
Az Alibaba a pekingi székhelyű Epoch Space nevű céggel társult a rendszer fejlesztéséhez.
A vállalat 2023-ban vezette be ötnapos globális szállítást garantáló szolgáltatását. A kezdeményezés több fontos piacon is megjelent, így például Németországban, Franciaországban, Portugáliában, Szaúd-Arábiában, és Mexikóban, de egy ideje már az Egyesült Államokban is elérhető.
A tervek szerint az Epoch Space egy 120 köbméteres rakteret biztosít majd az Alibaba számára a Jüanhszingcsö–1 (Yuanxingzhe–1, YXZ–1) nevű rakétán. A raktér négy méter széles, a rakomány össztömege pedig nem haladhatja meg a 10 tonnát.
Bár a terv már önmagában is merésznek tűnik, az YXZ–1 egyelőre nem végezte el a repülési teszteket, így az egyórás szállítási szolgáltatás bevezetése nemhogy küszöbön nem áll, még az utcába sem fordult be.
A SpaceX-hez hasonlóan az Epoch Space is úgy fejleszti a rakétáit, hogy azokat újra fel lehessen használni, és akár egy hajóra is le tudjanak szállni.
A rakéta egy keleti tartományból szállna fel, eljutna az űrig, majd 25 perccel később landolna a célállomáson. Ezután egy futószalag segítségével rakodnának ki belőle. (Ezután vélhetően drónhoz vagy közúti szállítóautóra kerülne a pakk.)
A tervel kapcsolatban sok kérdés felmerül. Az egyik legfontosabb az ár: Elon Musk cége ötmillió dollárt kér egy 841 kg-os rakomány szállításáért, így valószínűleg hasonló költségekkel lehet számolni az Epoch Space esetében is. A technológia fejlődésével és terjedésével ez persze jóval olcsóbb folyamat is lehet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.