Új gyártástechnológiával növelnék a wifi-hálózatok kapacitását a Floridai Egyetem kutatói: az eddigi, 2D-s chipek helyett több frekvenciát is kezelő, 3D-s processzorokat építenének a hálózati eszközökbe.
A wifi- és mobilhálózatok az egyre több felhasználó – és eszköz – hatására túlterhelődhetnek, ami végső soron az internet lassulásával jár. Az otthoni – és ipari – infrastruktúrák ugyanis egyre nehezebben tudják kiszolgálni a növekvő igényeket, aminek a mesterséges intelligencia csak egy extra lökést adhat.
A Floridai Egyetem tudósai azonban előálltak egy lehetséges megoldással: 3D-chipekkel.
Az első olvasásra kissé furán hangzó ötlet azon a felismerésen alapul, hogy a vezeték nélküli kommunikáció sík processzorokra épül, tehát voltaképpen laposak, sík kiterjedésűek. Ebből fakadóan pedig, adott időben csak egy limitált frekvenciatartományt tudnak kiszolgálni. Ezen a téren hozhat változást, ha a chipek 3D-ben épülnek fel: így ugyanis képesek lehetnek egyszerre több frekvenciát is kezelni – derül ki a Nature Electronics folyóiratban megjelent publikációból.
Roozbeh Tabrizian, a Floridai Egyetem számítástechnika-mérnöki docense, a fejlesztést véghez vivő csapat vezetője a városi forgalomhoz hasonlította a jelenlegi hálózatok problematikáját.
„Egy városi infrastruktúra csak bizonyos szintű forgalmat képes kezelni. Ha növeled az autók számát, problémákba ütközöl” – részletezi Tabrizian. A szakember megjegyzi: már közel van a hatékonyan mozgatható adatmennyiség csúcsa, ezen a ponton pedig a processzorok síkbéli felépítése már egyszerűen nem praktikus. Így ugyanis jelentősen korlátozva vannak a használható frekvenciatartományok.
Tanulmányukban a kutatók egy olyan chipet írnak le, melyben több processzor is megtalálható. Ezek mind-mind különböző frekvenciákat tudnak kezelni, jelentős teljesítménynövekedést és jobb skálázhatóságot eredményezve – összegez a Gizmodo.
Arról egyelőre nem ismert, hogy mikor vethetik be a fejlesztést élesben is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.