A NASA tudósai szerint olyan anyagokat tartalmaz nagy mennyiségben a Bennu aszteroidából származó minta, amelyek segíthetik az élet kialakulását egy bolygón. Például a Földön.
Történelmi tettet hajtott végre a NASA 2023 szeptemberében, amikor először sikerült a Földre elhozni egy távoli aszteroidából vett mintákat. A Bennu amellett, hogy potenciálisan veszélyes a Földre, izgalmas információkat is hordozhat arról, hogy hogyan zajlott a Naprendszer keletkezése, és hogyan válhatott élő bolygóvá a Föld.
Az elsődleges vizsgálatok során egy ősi óceán nyomaira bukkanhattak a mintában, most pedig még ennél is izgalmasabb felfedezést tettek. A NASA által kiadott első jelentés szerint kezdetben fehér részecskéket találtak a tudósok a mintában, amit akkor szennyeződésnek véltek. Közelebbről megvizsgálva azonban kiderült, nem azok: magnézium-foszfátra bukkantak.
Ez az ásvány a Földön nemigen található meg, mert meglehetősen sérülékeny, nem valószínű, hogy túlélné, ha az aszteroida ütközne egy bolygóval. Ha mégis eljutna így a Földre, gyorsan elillanna. A szakemberek azonban úgy vélik, az, hogy a Bennu aszteroidán jelen van az anyag, az segíthet megérteni azokat a különböző geológiai tevékenységeket, amelyeknek a Bennu tanúja lehetett – írja a LiveScience.
A magnézium-foszfát mellett nagy mennyiségben találtak a mintában glicint is. Ez az egyik legegyszerűbb aminosav, ami a fehérjék létfontosságú összetevője. Emellett más víztartalmú ásványokat, például olivint, magnetitet, karbonátokat és szulfitokat is nagy arányban találtak a Bennuról származó minta elemzésekor. Ez a NASA szerint azt mutatja, hogy az aszterodia sokat kontaktált vízzel, mielőtt a mai formájává állt volna össze.
A NASA tudósai emellett a víz által módosított vegyületeket (rétegszilikátokat), valamint nagy mennyiségű szerves ásványi anyagot is találtak az aszteroida mintájában. Mindez arra enged következtetni, hogy helyes az elmélet, miszerint a vizet az aszteroidák szállították a Földre, valamint, hogy az élet építőkövei is ezekről származhatnak.
A NASA tudósai tovább fogják vizsgálni a Bennuból származó anyagot, hogy pontosabb képet kapjunk arról, milyen körülmények uralkodtak a Naprendszer keletkezésénél, és milyen története van az aszteroidának.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.