A Varda Space mini űrlaboratóriumát sikerült visszahozni a Földre, bár nem volt benne sok köszönet.
Látványos, ám kissé gyomorforgató videót tett közzé úttörő űrlaboratóriumának visszatéréséről a Varda Space kaliforniai űrkutató cég - tudósít a Space.com szakportál.
Az apró, alig 1 méteres átmérőjű űrkapszulát alapvetően gyógyszergyártásra tervezték, az űrben termesztett kristályokkal kísérletezgetnek a Ritonavir vírusölő gyógyszereket gyártó céggel együttműködésben.
A kapszula ejtőernyőkkel landolt Utah államban, ám a visszatérése kissé hevesre sikeredett, ahogy a cég által megosztott videó is mutatja.
A mini laboratórium a hangsebesség huszonötszörösével száguldott a Föld felé, szinte kontrollálatlanul pörögve, de végül épségben landolt. A kísérlet sikeres volt: a Varda Space-nek először sikerült mikrogravitációs környezetben kristályokat termesztenie, ami a szakemberek szerint egy fontos lépés például az AIDS és a Hepatitis elleni gyógyszerek gyártási folyamatában.
Ezzel a kísérlettel ráadásul megnyílt az út az űrbeli gyártás automatizálásához: a Nemzetközi Űrállomáson korábban is végeztek hasonló teszteket űrhajósok, de ez volt az első, teljesen önálló, robotizált küldetés. A jövőben pedig nem csak gyógyszer-alapanyagokat, hanem többek között optikai kábeleket is gyorsabban és jobb minőségben gyárthatnak majd mikrogravitációs környezetben.