Tech hvg.hu 2024. március. 01. 16:03

Létezik egy 12 mm hosszú hal, amelynek olyan erős hangja van, mint egy repülőgép hajtóművének

140 decibeles hangerőt képes kiadni magából egy mianmari halfajta.

Nem az oroszlán, nem is az elefánt, a világ leghangosabb állata egy olyan élőlény, amely eltörpül ezek mellett. Viszont megdöbbentően hangos. Ez a 2021-ben felfedezett, 12 mm hosszúra növő Danionella cerebrum,amely Mianmar sekélyes vizeiben él és hangoskodik.

Akinek a 140 decibel önmagában nem mond semmit, annak érdemes tudnia, hogy olyan, mintha az ember egy repülőgép bekapcsolt hajtóművét hallaná nagyjából 100 méter távolságból. Persze a Danionella cerebrum jóval közelebbről, 10-12 milliméteres távolságból hallható 140 decibelesnek – mondja Ralf Britz, a drezdai Senckenberg Természettudományi Múzeum szakembere, aki társaival a a PNAS hasábjain közöt tanulmányban mutatta be a halat.

Érdekesség, hogy az emberiség történetének eddigi leghangosabb eseménye a Földön a Krakatau vulkán 1883-as kitöréséhez kötődik. Az egy 200 megatonnás bomba felrobbanásával volt egyenértékű, amit még 160 kilométeres távolságban is 172 decibellel lehetett hallani.

A kutatók arra jutottak, hogy a szóba forgó hal a hangot az úszóhólyagja rezgései által hozza létre. Ennek során az izmok összehúzódnak, emiatt pedig a hólyagnak ütköznek. Bár hasonló módon keltik a hangot más halak is, a Danionella cerebrum képes arra, hogy a teste egyik oldalán folyamatosan megismételje az izmok összehúzódását. Ilyenre korábban még egyetlen halnál sem volt példa – írják a kutatók.

A különleges hangképző rendszer egy el nem fáradó izomból, egy speciális bordából, valamint egy dobolóporcból áll. A kutatók szupergyors kamerákkal vették fel a halat, hogy aztán visszalassítva a felvételt meg tudják nézni, hogy pontosan hogyan történt a hangképzés.

A kutatók egyébként azért is vizsgálják a halat, mert teljesen átlátszó.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.