Egy iparági csoport által megfogalmazott vádak súlyosak: az Intel fordítóprogramja (compilere) tisztességtelen optimalizálásokat vetett be, hogy nagyobbnak tűnjön egyes CPU-k teljesítménye.
Több mint 2600 hivatalos, az Intel saját Xeon processzortesztelési eredményét Intel CPU-referenciát érvénytelenített a Standard Performance Evaluation Corporation (SPEC) független értékelő – írja a PC World. A SPEC azzal vádolja az Intelt, hogy a fordítókat, azaz a compilereket úgy hangolta, hogy a processzorok túlteljesítsenek néhány meghatározott ipari benchmarkon.
Első hallásra ez marginális problémának tűnhet, azonban jóval komolyabb dologról van szó. Ugyan a benchmarkok vitathatók, és nem mindig reprezentálják a valós teljesítményt, azért fontos eszközt jelentenek bármilyen mennyiségi értékelésben. A vállalatok gyakran harmadik féltől származó benchmark eredményeket használnak ahhoz, hogy döntéseket hozzanak milliós, sőt akár milliárd dolláros befektetésekről. Tehát ha valaki picit feltuningolja a teszteredményeket, annak komoly következményei lehetnek. Ez a helyzet néhány friss és nagyon specifikus Intel Xeon CPU benchmark esetében.
A SPEC CPU 2017 egy benchmark, amelyet többnyire csúcskategóriás szerverekhez, adatközpontokhoz és munkaállomásokhoz/PC-khez használnak, és szabványosított módon teszteli a teljesítményt különböző terheléseknél, így a különböző számítógépek összehasonlíthatók egymással. A SPEC CPU 2017 jó teljesítménye nem csak a hardveren, hanem a szoftveren is múlik. A szoftveroldali optimalizálás egyik kulcstényezője a fordító, amely egy olyan program, amely alapvetően írott kódot vesz, és úgy formázza újra, hogy azt a processzor a legjobban futtathassa.
A SPEC tehát most azzal vádolja az Intelt, hogy a fordítót kifejezetten a benchmark számára optimalizálta, ami azt jelenti, hogy az eredmények nincsenek összhangban azzal, hogy a végfelhasználók milyen teljesítményre számíthatnak a való világban. Az Intel egyéni fordítóprogramja akár kilenc százalékkal is felfújhatta a SPEC-teszt releváns eredményeit.
A SPEC azt szeretné, ha a referenciaértékei tükröznék a hardver valós teljesítményét, és szabványosított módot kínálnának a különböző processzorok összehasonlítására. De ha a fordítóoptimalizálás csak egy adott benchmarkban javítja a teljesítményt, és nem egy valós forgatókönyv esetén, akkor ez nyilvánvalóan nem tükrözi a valós világot, és csak az adott benchmarkban jelenik meg.
A benchmark-specifikus optimalizálás évek óta forró téma. Még 2003-ban azzal vádolták az Nvidiát, hogy illesztőprogram-oldali optimalizálást hajtott végre GPU-i teljesítményének növelése érdekében a 3DMark 2003-ban. 2010-ben viszont épp az Nvidia vádolta valami hasonlóval az AMD-t. Az ilyesfajta vádak manapság már nem annyira hevesek, azonban a SPEC – állítja a Tom’s Hardware – ebben az esetben eléggé megszégyenítette az Intelt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.