Amerikai kutatók kiszűrték azoknak a potenciális helyeknek a 78 százalékát, ahol a Naprendszer rejtélyes, kilencedik bolygóját kell keresni.
Régóta próbálják már megtalálni a tudósok a Naprendszer egyik legrejtélyesebb tagját, a kilencedik bolygó (Planet Nine) néven ismert planétát. Eddig nem igazán jártak sikerrel, a Kaliforniai Műszaki Egyetem (Caltech) tudósai szerint azonban érdemes lenne leszűkíteni azt a területet, ahol ezt az égitestet keresni kell.
Ahogy az IFLScience is írja: a mi rendszerünkön kívül lévő exobolygók megtalálása jóval könnyebb feladat, mint a Naprendszer kilencedik bolygójára rábukkanni. Egy planétát ugyanis elárul az a pillanat, amikor elhalad a csillaga előtt, ilyenkor ugyanis megváltozik az abból érkező fény mennyisége. A Földről nézve azonban a Nap előtt csak a Merkúr és a Vénusz halad el, így ez a módszer használhatatlan a kilencedik bolygó utáni kutatásban.
A Naprendszer többi bolygóját a Marstól az Uránuszig az eget kémlelve sikerült észrevenni. A Neptunuszt pedig úgy fedezte fel Urbain Le Verrie csillagász és matematikus, hogy eltérést talált az Uránusz megfigyelt pályája és a newtoni fizika előrejelzése között.
Ez a felfedezés igazolhatja, hogy nem csak 8 bolygónk van a Naprendszerben
Hatalmas távolságra lévő törpebolygót fedeztek fel: a The Goblin névre keresztelt égitest észlelése újraértelmezheti a Naprendszer határait.
A Caltech tudósai még 2015-ben találtak hat olyan objektumot, amelyek keresztezik a Neptunusz pályáját. Ez még önmagában nem lenne érdekes, ám ezek úgy mozognak, hogy abból azt a következtetést vonták le: valami nagy objektum gravitációja hat rájuk. Most arról írtak az arXiv preprint szerveren megjelent tanulmányban, hogy a titokzatos objektum a Föld átmérőjének kettő-négyszeresével rendelkezhet. Bár egyelőre azt sem zárták ki, hogy anomáliával van dolguk.
A kutatók az eddigi potenciális helyek 78 százalékát kiszűrték, így jelentősen lecsökkent azon lehetséges helyek száma a világűrben, ahol az említett bolygó fellelhető lehet.
Egy eddig ismeretlen bolygó rejtőzhet a Naprendszer peremén, a kutatók megpróbálják megtalálni
A feltételezett kilencedik bolygóval kapcsolatos kutatások 2016-ban kaptak nagyobb nyilvánosságot, de csak rövid időre. Egy újabb hipotézis most azt igyekszik bizonyítani, hogy az eddigi munka nem volt időpazarlás.
Micheal Brown, a tanulmány vezető szerzője szerint, ha a kilencedik bolygó nem létezik, akkor új magyarázatokat kell találni a Naprendszer szélén végbemenő folyamatokra. Amíg azonban ilyen magyarázatok nincsenek, addig feltételezhető, hogy a titokzatos planéta létezik.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.