A NASA kutatói szerint az alig 400 millió éves HD 63433 d egyik felén állandó lehet a lávafolyam.
A NASA kutatói által felfedezett, nagyon fiatal, csupán 400 millió éves rendszer HD 63433 csillaga körül kering egy Föld méretű exobolygó, a HD 63433 d, amely nemcsak kora miatt érdekes. A planétának két arca van. A bolygó egyedülálló tulajdonsága a szinkronizált keringés, ami lényegében annyit tesz: egyik oldala mindig a csillaga felé néz, míg a másikon örökös a sötétség.
A NASA TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) műholdjának adatait elemezve sikerült ráakadni a HD 63433 d-re, ami a számítások szerint nyolcszor közelebb van a csillagához, mint a Merkúr a Naphoz. A 400 millió éves bolygó csillaghoz közelebbi oldalán ezért folyamatosan 1257 Celsius-fok lehet. Emiatt a tudósok azt gyanítják, hogy ez a félteke tulajdonképpen lávavilág.
A bolygó további vizsgálatától érdekes tudományos felfedezéseket remélnek. Legvalószínűbb az, hogy segítségével tanulmányozni lehet a bolygókeletkezés folyamatát.
Emellett az is nagyon érdekli a kutatókat, milyen lehet a planéta másik, sötét oldala.
Találtak egy bolygót, amely nem is létezhetne
A Pennsylvaniai Egyetem csillagászati egy olyan bolygó-csillag párosra bukkantak, ahol a planéta tömege sokkal nagyobb, mint amekkora a csillaga szerint lehetne.
A NASA szakemberei szerint az ilyesmi lávabolygók nem egyediek: a CoRoT-7b és a Kepler-10b kódjelű planéták szintén ilyen lávavilágok.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.