Szerves anyagokkal váltották ki a kobaltot a lítium-ion akkumulátorban a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) kutatói, az eredmény egy olcsóbb és környezetkímélőbb telep.
Az elektromos autók terjedésével egyre fontosabb az új akkumulátortechnológiák fejlesztése. Fejlődést lehet elérni a kapacitás, a töltési sebesség és még sok más téren is, például a felhasznált anyagokkal kapcsolatban – hogy a telepek környezetbarátabbak legyenek.
Az amerikai MIT kutatói nemrégiben egy olyan új lítium-ion akkumulátort fejlesztettek ki, mely nem tartalmaz kobaltot – helyette egy újonnan fejlesztett anyagot alkalmaznak, mellyel fenntarthatóbbá tehető az autók akkumulátorcsomagja. Eredményeiket az ACS Central Science folyóiratban publikálták.
Az új telepben a katód szerves anyagokból készül az eddig alkalmazott kobalt vagy nikkel helyett. Ez az anyag több réteg TAQ-ból (bis-tetraaminobenzoquinone), áll, mely egy szerves molekula. Ezek a rétegek minden irányba terjedhetnek, szerkezetük pedig hasonlít a grafithoz. A molekulákban lévő kinonok elektrontárolóként működnek, az aminok pedig erős hidrogénkötéseket eredményeznek.
Drasztikus változás jöhet az akkumulátoroknál: 32 millió anyagot nézett át a mesterséges intelligencia, aztán csinált egy fontos újat
A Microsoft Azure Quantum Elements nevű rendszerének egy olyan anyagot sikerült megalkotnia, amely a természetben nem található meg. A lítium 70 százalékát pótolhatja az akkumulátorokban.
A kobalt fő problémája Mircea Dincă, az MIT energetikával foglalkozó professzora szerint, hogy – dacára a remek energiatároló képességének – nem elérhető nagyobb mennyiségben. Ráadásul a nyersanyagárak is kiszámíthatatlanok.
A szakember szerint az újonnan fejlesztett megoldás már most versenyre tud kelni a meglévő technológiákkal – és még olcsóbb is, úgy, hogy közben környezeti szempontból is előnyösebb a használata, mivel nem kell hozzá kibányászni a fém nyersanyagokat.
A Lamborghini luxusautó-gyártó már meg is szerezte a technológia szabadalmait, így elképzelhető, hogy a jövőben az ő járműveikben köszön majd vissza ez az új akkumulátor. A kutatók viszont dolgoznak tovább: már keresik azt az anyagot, mellyel a lítium is helyettesíthető lehet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.