Svédországi kutatók elemezték azt a három leletet, amelyekről kiderült, hogy tizenéves skandináv gyerekek rágták meg őket – nagyjából 10 ezer évvel ezelőtt. Még azt is meg tudták állapítani, milyen betegségben szenvedtek.
Nagyjából 10 ezer évvel ezelőtt a Svédország területén élő tizenéves gyerekeknek volt egy különös szokásuk: a nyírfából származó gyantát rágcsálták, épp úgy, ahogy a mai ember teszi a rágógumival. Ennek a hétköznapi dolognak ma élő tudósok örülhetnek csak igazán.
A Scientific Reports című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a Stockholmi Egyetem kutatói most három olyan gyantamaradványt elemeztek, melyeket még az 1990-es években találtak Svédországban. Az üledék, amelyben a mintákat találták, nagyjából 9540–9890 éves lehet.
A kutatók vizsgálatokkal bizonyították, hogy a mintákat valóban emberek rágták meg. Emellett azt is kimutatták, hogy nagy mennyiségben tartalmaznak olyan kórokozókat, amelyek az íny megbetegedéséhez kapcsolhatók: ilyenek például a Treponema denticola, a Streptococcus anginosus és a Slackia exigua. Más baktériumfajok, köztük a Streptococcus sobrinus és a Parascardovia denticolens – mindkettő a fogszuvasodáshoz járul hozzá – szintén bőségesen előfordulnak az ősi rágógumikban.
A minták azonban nemcsak azt tárták fel, hogy milyen betegségekkel küzdöttek az ősi skandinávok, hanem azt is, hogy mivel táplálkoztak. Ezek szerint az étrendjükben megtalálható volt
- mogyoró,
- alma,
- pisztráng,
- gímszarvas,
- tapadókagyló.
Azonosították még a róka, a farkas és a sarki róka DNS-ét is. A szakemberek úgy gondolják, ezen állatokat a bundájukért vadászták a skandinávok, és a foguk segítségével készítették ki a bőrt.
A tudósok úgy látják, a lelet példátlan betekintést nyújt a kőkorszaki skandinávok életébe.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.