Miközben az elektromos autókkal kapcsolatban főként a környezet védelme jut az eszünkbe, van egy további, hasonlóan fontos jellemzőjük is. A kétirányú töltéssel rendelkező elektromos gépkocsik ugyanis akár életmentők is lehetnek áramkimaradások esetén.
Óriási viharok tomboltak nemrégiben Ausztráliában, mg is szakították az áramellátást Queensland dél-keleti részén. Áram nélkül maradni amúgy sem kellemes, hát még ha egészségügyi szempontból nélkülözhetetlen az áram.
Így volt ez egy Gold Coast-i hölgy esetében is, akinek vesebeteg, veseátültetésre váró fia dialízis-készülék használatára szorult. Az eszköz működtetéséhez viszont áramra lett volna szükség, de pont az nem volt, ráadásul a vihar idején még a kórházba jutás is kérdéses lett volna. Az anyukának, aki korábban már használta BYD Atto 3 kínai elektromos autóját háztartási készülékei áramellátására, eszébe jutott, hogy az autó akkumulátorait fogja használni a dialízisgép áramellátására.
„Az autóról működtettük a dialízisgépet. Csak egy éjszaka kellett használnunk, de akár négy éjszakát is kitartott volna. Ez a legcsodálatosabb autó, amit valaha is birtokoltam. Most sikerült megmenteni a fiamat egy viharban. Nem hiszem, hogy valaha is visszaváltanék egy benzines autóra” – idézi a The Guardian az édesanya szavait.
Egyébként másoknak is jól jött az elektromos autó. Egy kémiatanár a queenslandi Bonogin településen például megengedte, hogy mások is vegyenek rövid időre áramot az autójából, például kapukat kinyitni, szennyvízgyűjtőket szivattyúzni stb.
Persze nem minden elektromos autó használható ilyen helyzetekben, csak azok, amelyek rendelkeznek egy speciális rendszerrel, az úgynevezett V2L-lel (Vehicle to Load). Ennek a megoldásnak az a lényege, hogy az autó akkumulátorában tárolt energia felhasználható külső elektromos berendezések üzemeltetésére, sőt más elektromos járművek töltésére. Másképp fogalmazva: az autó ilyen esetben olyan, mint egy óriási, kerekeken guruló töltő. A külső eszközök áramellátásához még be sem kell indítani a gépkocsit.
Jogosan vélik tehát úgy az elektromos járművek szakértői és gyártói, hogy a kétirányú töltés jelentős tartalék energiaforrásként jelenhet meg, különösen természeti katasztrófák és hosszú áramszünetek idején.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.