Tech hvg.hu 2023. december. 18. 11:03

Kék szemű, fehér bőrű krokodilbébi bújt ki a tojásból Floridában – videó

Az albinizmus egyik formája, a leucizmus jellemző arra a krokodilbébire, amely nemrég bújt ki a tojásból. Ilyen állatból csupán nyolc ismert egyed él a világon, ebből három épp Floridában.

Nem mindennapi születésnek lehettek tanúi egy floridai hüllő gondozói. Az IFLScience azt írja: az egyik tojásból egy kék szemű, fehér bőrű aligátor kelt ki.

Az állat csupán 96 grammal szüleletett, és nem volt hosszabb 49 centiméternél. Vagyis lényegében olyan hosszú, mint egy újszülött baba, de alig nyom többet egy pakli kártyánál. Ez azonban várhatóan nem sokáig lesz így, a testvérével – aki egyébként normál színnel született – már javában falatoznak a nekik adott csirkehúsból, valamint a kifejezetten az aligátorbébik táplálására szolgáló pelletből.

Mark McHugh, az állatok otthonául szolgáló Gatorland vezetője szerint rendkívül különleges egyedről van szó, amelynek biztonságára fokozottan ügyelnek. A tervek szerint valamikor 2024-ben találkozhat majd vele a közönség, addig viszont folyamatosan monitorozzák gyarapodását és egészségi állapotát.

A különleges színét a leucizmusnak köszönheti, ami az albinizmus egy formája: ez egy ritka állapot, amelyben a pigmentáció csökken, de nem hiányzik. A legjobban úgy lehet észrevenni, hogy melyik állapotról van szó, ha megnézzük, milyen színű az egyed szeme: ha piros, akkor albinizmusról beszélhetünk, ha sötét – kék vagy másmilyen színű –, akkor leucizmusról.

Ugyan léteznek fehér aligátorok a természetben, de nagyon ritkák. Ennek oka, hogy a génváltozatnak mindkét szülőben jelen kell lennie, hogy tovább tudjon öröklődni.

Az így világra jött állatok sokkal nagyobb veszélyben vannak a természetben: amellett, hogy nem tudnak úgy elrejtőzni, zsákmányt is nehezebben fognak, színük miatt pedig fokozottan veszélyes rájuk az ibolyán túli sugárzás.

A leucizmussal világra jött aligátorok olyan kevesen vannak, hogy csupán nyolc ismert egyed él a Földön. Ebből három épp Gatorlandben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.