Az NSO Group állítja: kulcsszerepe lehet a Pegasusnak az izraeli–palesztin háborúban. Azonban több szakértő is állítja, hogy ez képtelenség.
A szakértők szerint ostobaság az az állítás, miszerint a hírhedt Pegasus kémprogram segíthetne Izraelnek túszokat találni. Az izraeli kémprogramgyártó, az NSO Group ugyanis arra utalt, hogy Izrael túszokat keresett a programmal. Talán nem véletlen, hogy az idézett állítás akkor született, amikor az NSO Group erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy neve lekerüljön az Egyesült Államok kormányának feketelistájáról – emlékeztet a FastCompany.
A biztonsági szakemberek a Pegasust a világ egyik legerősebb kiberfegyverének tartják. Egy fertőzött szöveges üzenettel vagy akár adathívással is rákerülhet ugyanis a kipécézett eszközre. Ráadásul az NSO terméke azzal is kitűnik, hogy képes megfertőzni egy telefont anélkül, hogy annak használója bármit is tett volna, például egy hivatkozásra kattintana vagy hívást fogadna. A telepítést követően a Pegasus hozzáfér a felhasználó összes személyes adatához, képes lehallgatni a telefonhívásokat, üzeneteket olvasni, helymeghatározást követni, fényképeket és videókat készíteni stb.
Az Izrael és a Hamász között szerdán kötött, 50 túsz szabadon bocsátásáról megállapodó egyezség után is több mint 180 túsz marad fogságban, ami, ha igazak az NSO állításai, a Pegasus kulcsszerepére utalna a jelenlegi helyzetben. A jogvédők és a kiberbiztonsági szakértők azonban kétségbe vonják, hogy az NSO hírhedt telefonlehallgató eszköze segíthetne megtalálni a Hamász emberrablásának megmaradt áldozatait. A White Knight Labs kiberbiztonsági tanácsadó cég vezérigazgatója egyenesen azt mondja, hogy bár az NSO ezzel próbálja érzékeltetni az Egyesült Államokkal, hogy a termékük jóra is használható, de az állítás valójában nonszensz.
Persze az USA-t sem kell félteni, nem könnyű megingatni a véleményében. „Az NSO státusa változatlan marad” – mondta Adrienne Watson, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője a Fast Companynek adott nyilatkozatában. Azt is hozzátette, hogy az Egyesült Államok kormánya továbbra is a kereskedelmi kémprogramok elterjedésének és visszaéléseinek megakadályozására összpontosít, hiszen ezek nemzetbiztonsági és kémelhárítási kockázatot jelentenek az ország számára, és lehetővé teszik az emberi jogok megsértését szerte a világon.
Az NSO a háború kezdete óta új narratívát szorgalmaz. Októberben egy NSO-hoz köthető forrás például azt állította a Bloombergnek, hogy Izrael bevonta a céget a túszok felkutatásába. Néhány napja pedig egy másik, ugyancsak az NSO-hoz köthető forrás is arra utalt, hogy Izrael valószínűleg a Pegasust veti be a keresés során. A spyware használatának segítenie kell a kormányokat szerte a világon, hogy „sokkal jobban megértsék az ilyen típusú eszközök értékét, és azt, hogy miért van szükség rájuk" – mondta az idézett forrás az Axiosnak. A hónap elején pedig a The Intercept írt arról, hogy az NSO által megbízott ügyvéd „sürgős” levelet küldött az Egyesült Államok nemzetbiztonsági tisztviselőinek, amelyben találkozót kért, hogy megvitassák a Pegasus terrorellenes képességeit.
A szakértők szerint mindenesetre a Pegasus túszok felkutatásában való hasznosságáról szóló állítások, bizonyítékok hiányában, nem igazak. A Hamász egyszerűen elháríthatja ugyanis a támadást azzal, hogy elkobozza minden túsz telefonját, kikapcsolja ezeket, majd egészen más helyre viszi. Egy másik szakértő szerint a Hamász arról is ismert, hogy vezetékes telefonokat és rádiókat használ az izraeli megfigyelések kijátszására, ami még valószínűtlenebbé teszi, hogy a Pegasus hasznos lenne ebben a helyzetben.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.