Melyik állam hallgatta le Putyin ellenfeleit a Pegasus segítségével az EU területén?
Újabb lehallgatási ügyet tárt fel a The Guardian.
Újabb lehallgatási ügyet tárt fel a The Guardian.
A 2015 és 2023 közti lengyel kormánypárt elnöke ezt a mostani többség által törvénysértőnek tartott ügyletet vizsgáló parlamenti bizottság előtt mondta, cáfolva az erről megjelent ottani híreket.
Mára már kiderült, hogy az Apple telefonjai sem védettek a spyware-ektől. Válaszul az iOS kémprogramok fokozódó fenyegetésére, a Kaspersky kiberbiztonsági cég egy viszonylag egyszerű módszert dolgozott ki az ilyesfajta fertőzések kimutatására, beleértve az olyan kifinomult törzseket, mint a hírhedt Pegasus.
Az NSO Group állítja: kulcsszerepe lehet a Pegasusnak az izraeli–palesztin háborúban. Azonban több szakértő is állítja, hogy ez képtelenség.
Kedden adta át az Európai Parlament a kiemelkedő újságírói munkáért járó Daphne Ceruana Galizia-díjat, ennek alkalmából pedig sajtószemináriumot tartottak a médiaszabadságról szóló európai jogszabályról. A beszélgetésen szó esett politikai alapon kinevezett médiahatóságokról és bírókról, kibertámadásokról és illegális lehallgatásokról – egyszóval szinte mindenről, ami a magyar média szabadságára is súlyos veszélyt jelent.
A hivatalosan már nem támogatott iPhone-okat és más eszközöket használókról sem feledkezik meg az Apple, ugyanis nekik is kiadtak egy fontos biztonsági frissítést, mely több sérülékenységet is befoltoz.
Felhasználói beavatkozás nélkül is tudott települni a Pegasus kémprogram az Apple eszközeire, hiába volt minden frissítés telepítve azokra – a cég azonban most befoltozta a biztonsági rést, így érdemes azonnal telepíteni a frissítéseket minden készülékre.
A hívások rögzítésére, fotózásra és a telefon átkutatására is használni lehet azt a kémszoftvert, melyet az izraeli QuaDream fejleszt. és ami Magyarországon is működtet szervereket. A programmal újságírókat, ellenzéki politikusokat és civil aktivistákat figyeltek meg világszerte kormányzati körök.
A jövőben egyetlen szövetségi ügynökség sem használhat kémprogramokat. A döntés a Pegasus-botrányról elhíresült izraeli NSO Groupot is érintheti.
Mindenki szeretné biztonságban tudni a telefonját, az eszközén őrzött adatokat, különösen, hogy szinte naponta hall híreket hackerekről, adatlopásról. Az Apple eszközei jól ismertek a biztonságosságukról, de vajon tényleg védettek azok, akiknek iPhone-juk van? Vagy mégis csak érdemes vírusvédelem után nézni?
A bíróságon támadta meg a TASZ által képviselt több Pegasus-megfigyelt az Alkotmányvédelmi Hivatal határozatát, amely megtagadta tőlük a hozzáférést az esetlegesen róluk kezelt megfigyelési adatokhoz. A bíróság új eljárásra utasította a titkosszolgálatatot, mert a döntése nem volt szabályos.
Nem titok, hogy az NSO-nak több rendszerével kereskedünk – mondja Neuman Péter, azt azonban sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánja, hogy az említett izraeli cég által fejlesztett Pegasus beszerzéséhez is közük volt. A Communication Technologies Kft. tulajdonosának azonban van sejtése arról, hogyan néz ki egy ilyen üzlet, hogyan szállítják le az árut a titkosszolgálatoknak, és mitől rendkívüli az NSO szoftvere.