Tech hvg.hu 2022. december. 17. 16:03

Miért nincs vírusirtó alkalmazás iPhone-ra?

Mindenki szeretné biztonságban tudni a telefonját, az eszközén őrzött adatokat, különösen, hogy szinte naponta hall híreket hackerekről, adatlopásról. Az Apple eszközei jól ismertek a biztonságosságukról, de vajon tényleg védettek azok, akiknek iPhone-juk van? Vagy mégis csak érdemes vírusvédelem után nézni?

Bármennyire meglepő, vírusok ellen védő alkalmazások valójában nem léteznek iOS vagy iPadOS környezetben – legalábbis azóta, hogy nagyjából hét évvel ezelőtt az Apple eltávolította az összes olyan alkalmazást, amelynek a nevében szerepelt a „vírusirtó” vagy a „vírusvédelem” szó. Minderre jó oka volt az Apple-nek, ugyanis – magyarázza a SlashGear – a víruskereső alkalmazások valójában nem tudják átvizsgálni az iPhone-okat és iPadeket, emellett a címük is félrevezető, mert ugyan kínálhatnak biztonsági funkciókat (bár ezek eleve benne vannak az eszközben), viszont vírusok elleni védelmet nem.

A modern iPhone-ok natív (beépített) biztonsági rétegekkel rendelkeznek, amelyek védik őket, és nemcsak a vírusoktól, hanem más típusú rosszindulatú támadásoktól is. Az első és talán legerősebb védelmi vonalnak számít, hogy nem lehet csak úgy összevissza alkalmazásokat letölteni az iPhone-okra, iPadekre. Ellentétben az androidos készülékekkel, amelyekre könnyen lehet telepíteni appokat harmadik fél alkalmazásboltjából is, az Apple világa egy „zárt kert”, csak az App Store-ból lehet telepíteni alkalmazásokat (kivéve, ha valaki feltöri az eszközt, de ez nem általános). Az App Store alkalmazáskínálatát szigorúan ellenőrzik, így az alkalmazások általi fertőzés kockázata még ha nem is nulla, de nagyon csekély.

László Ferenc

A következő védelmi vonalat az úgynevezett sandbox (homokozó) jelenti. Valamennyi iOS-es alkalmazás ebbe az elkülönített részbe kerül. Engedély nélkül nem tudnak kapcsolatba lépni más alkalmazásokkal, és persze addig nem is férhetnek hozzá a rendszererőforrásokhoz (telefon, kamera, GPS és hasonlók), amíg a felhasználó ezt nem engedélyezi. Amikor egy alkalmazás előugró ablakkal kér engedélyt, annak éppen ez a sandbox-kezelés az oka. Szóval még ha egy rosszindulatú alkalmazás fel is kerülne az iPhone-ra, ott csücsül a homokozóban, Nem tud adatot gyűjteni, nem sokszorosíthatja meg önmagát, ugyanis nem kapott engedélyt.

Éppen emiatt a megoldás miatt nem működnek a víruskereső vagy védelmi alkalmazások az iPhone készülékeken. Hiszen, a fentiek értelmében, nem tudnak olvasni vagy hozzáférni a telefonon lévő többi alkalmazáshoz. A víruskereső alkalmazásoknak magasabb szintű adminisztrátori jogosultságra van szükségük az alkalmazások és a felhasználói adatok mélyreható vizsgálatához, ami egy PC-n megadható, az iPhone-on viszont nem.

A SlashGear arra is felhívja a figyelmet, hogy bár

léteznek olyan népszerű víruskereső megoldások, mint az AG, az Avast, a McAfee vagy például a Kaspersky appjai az App Store-ban, ezeket azonban „biztonsági” alkalmazásként értékesítik, és csupán megismétlik az iOS-ben már amúgy is elérhető funkciókat.

Az igazsághoz persze hozzátartozik, hogy azért az iPhone-ok sem 100 százalékosan védettek. Mindig vannak olyan – nulladik napi – sebezhetőségek, amelyeket a gyártó még nem javított ki, ilyet használt ki például a nagy port kavart Pegasus kémprogram is. (Az Apple azóta javította ezt a sérülékenységet.) És hogy mit tehet a felhasználó az ilyen nulladik napi sebezhetőségek ellen? Tulajdonképpen semmit. Szerencsére az Apple rendszeresen javítja ezeket, így nagyon fontos, hogy mindig telepítsük az Apple által javasolt frissítéseket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.