Többségében éjszakai életmódot folytatnak az újonnan felfedezett pókok, melyek hálót sem szőnek – több évtizedbe telt az összes példány leírása.
A tudomány számára jó, a pókoktól irtózó emberek számára azonban rémálomszerű az az új tanulmány, mely 48 újonnan felfedezett pókfajt ír le Ausztráliában, melyek mindegyike a dajkapókok (Miturgidae) családjába tartozik. (Cikkünk nyitóképén az egyik újonnan felfedezett pók, a Miturgopelma paruwi látható.)
Nem meglepő módon a több tucat új faj részletes leírása és kategorizálása évtizedek munkája volt. Tovább bonyolította a helyzetet, hogy mióta a dajkapókokat 1886-ban a francia természettudós, Eugène Simon elsőként leírta, több fajt is hozzáadtak, vagy akár át is soroltak máshová.
Az újonnan felfedezett fajok egyébként Ausztrália száraz élőhelyein élnek, és hálót sem szőnek – többnyire éjszakai életmódot folytatnak, ekkor is vadásznak, így az éjszakát az élőhelyük talaján töltik.
Eddig ismeretlen pókot találtak az Alföldön
Az Alföldön számos erdőssztyepp-folt és kunhalom védi szigetként a hajdani élővilágot. Ezt a két erősen fragmentált - csak kis foltokban létező - élőhelytípust vizsgálták, és érdekes eredményekre jutottak hazai szakemberek.
A 48 új ízeltlábú elnevezése sem nevezhető könnyű feladatnak, de a szakemberek neves tudósokról és a tudomány világában ismert személyekről nevezték el őket – írja az IFL Science.
Valamennyi új faj neve és leírása a Zootaxa folyóiratban publikált tanulmányban olvasható.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.