Tech hvg.hu 2023. október. 09. 18:03

Fülbevalót kerestek a ház udvarán, bejelzett a fémdetektor, aztán jött a meglepetés

Bronzból készült az a két bross, amit nemrég talált meg egy norvég család a ház udvarán. Kiderült, 1200 éves a lelet, a vikingek korából származik.

Egy elveszett fülbevalót keresett, de annál sokkal többet talált nemrég egy norvég család a háza udvarán – számolt be róla a LiveScience. A fémdetektor egy nagy fa tövében jelzett be, ám amikor ásni kezdtek, az ékszer helyett a vikingek korából származó temetkezési relikviákra bukkantak.

Vibeke Lia helyi régész szerint a most megtalált két bronzdísz – melyeket egykor arany boríthatott – lehetnek az első viking-kori leletek – az i.sz. 793 és 1066 közötti időből – amit Jomfruland szigetén találtak. Mindez megerősíti azt a feltételezést, hogy már ebben a korban is éltek ott emberek.

A brossok stílusa a 9. századra jellemző. A kiegészítőket állatokat ábrázoló bonyolult metszetek és geometrikus minták díszítik.

A sziget Norvégia délkeleti partjainál található. A legtöbb ház nyaraló, a szigeten körülbelül 75 ember él állandó jelleggel. A kulturális örökség helyi tanácsának Facebook-bejegyzése szerint amikor a család a kincsre bukkant, nem kereste tovább az elveszett fülbevalót, hanem értesítette a helyi önkormányzat régészeit, hogy vizsgálják meg a leletet.

A feltételezések szerint a temetkezési hely egy arisztokrata viking nő sírja lehet.

A kutatók szerint azért maradhatott meg ilyen jó állapotban a két bronzdísz, mert a terület egy ház udvarához tartozik. Ennek köszönhetően sosem szántották fel, így nem rongálódtak a leletek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.