Az Apple és a Qualcomm meglehetősen ellentmondásos kapcsolata volt az egyik oka annak, hogy a cupertinóiak házon belül próbáltak 5G-s modemet fejleszteni. Úgy tűnik viszont, valami hibádzik ezzel, ugyanis kénytelenek voltak visszatérni régi partnerükhöz, további három évvel meghosszabbítva a szerződésüket.
Pereskedés, kibékülés – nem mondható felhőtlennek az Apple és a Qualcomm kapcsolata. Éppen ezért senkit sem lepett meg, amikor arról érkeztek a hírek, hogy az Apple saját 5G-s modemen dolgozik. Korábban az iPhone 15-be valószínűsítették a megjelenését, azután az iPhone 16-ról lehetett hallani. A legújabb hírek szerint viszont a cupertinói csapat hirtelen bejelentette a Qualcommmal kötött modemszállítási szerződése további három évre történő megújítását. A háttérben pedig egy meglehetősen kínos mozzanat rejlik, legalábbis a The Wall Street Journal zerint.
Kiderült, hogy az iPhone-ok, iPadek és még Mac gépek vitathatatlanul remek lapkakészleteinek gyártásában szerzett tapasztalatai ellenére az Apple-nek beletört a bicskája a bonyolult 5G-s modemek gyártásába. Az ilyen chipek ugyanis vezeték nélküli adatokat továbbítanak és fogadnak különféle típusú vezeték nélküli hálózatokból, és szigorú csatlakozási szabványoknak kell megfelelniük ahhoz, hogy a vezeték nélküli szolgáltatókat szerte a világon kiszolgálhassák, ami lényegesen nagyobb kihívást jelent. „Csak azért, mert az Apple gyártja a legjobb lapkakészleteket a bolygón, még nevetséges azt hinni, hogy modemet is tudnak építeni" – mondta az Apple egyik igazgatója, aki 2018-ban, és a modemkészítési projekt indulásának évében távozott a cégtől.
A Qualcomm és az Intel alkalmazottainak elcsábítását és a Sinope kódnevű modemprojektbe való belekezdést követően az Apple-nek beletelt egy kis idejébe, mire rájött, hogy mindez mekkora kihívást jelent. Amikor tavaly év végén tesztelték az első prototípust, azt találták, hogy a modem „túl lassú és hajlamos a túlmelegedésre", ráadásul az áramköri lapja olyan nagy volt, hogy egy fél iPhone-t elfoglalt" – áll egy, a WSJ által idézett a jelentésben. Az Apple vezetői, akiknek nem volt tapasztalatuk a vezeték nélküli chipekkel kapcsolatban, szigorú határidőket tűztek ki, amelyek nem voltak reálisak, mondták a projekt korábbi mérnökei.
Szóval bármit, amit az Apple saját készítésű modemként kiadott volna, nehézkes lett volna egy iPhone-ba behelyezni, ugyanakkor teljesítmény és áramfelvétel tekintetében három évvel elmaradt volna a Qualcomm áramköreitől. Ezzel pedig megkockáztathatta volna, hogy iPhone-jai lemaradnak a letöltési sebességben és az 5G hálózatok által nyújtott egyéb előnyökben a versenytársaktól, amit viszont az Apple sosem tenne meg.
Maradt tehát a meghátrálás, és a visszatérés a Qualcommhoz. A megújult szerződés értelmében évi legalább 7 milliárd dollárt fog fizetni azért, hogy használhassa a világ legfejlettebb 5G modemjeit. Ez persze nem jelenti azt, hogy végleg letett volna a terveiről. Az egyik iparági bennfentes szerint „az Apple nem adja fel, mert zsigerből utálja a Qualcommot az összes elveszített jogdíj- és licencper miatt”. A neves Apple-elemző Ming-Chi Kuo mindenesetre azt valószínűsíti, hogy 2025-ben megjelenhet az Apple saját 5G modeme.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.