Az országos biohulladék begyűjtésére dolgoztak ki megoldásokat a Pannon Egyetem felkérésére a Pécsi Tudományegyetem (PTE) műszaki karán – közölte utóbbi intézmény kedden.
Jövő januártól az Európai Unió minden tagországában, így Magyarországon is kötelező lesz a biohulladék szelektív gyűjtése, hogy azt villamos energia vagy akár üzemanyag előállítására használhassák fel. A körforgásos gazdaság előkészítése témában a Pannon Egyetem nyerte a pályázatot, az intézmény pedig a PTE Műszaki és Informatikai Karát (PTE MIK) bízta meg az országos biohulladék-begyűjtési koncepciójához kapcsolódó tervek elkészítésével.
Mint Vér Csaba, a PTE MIK tudományos segédmunkatársa, a projekt pécsi koordinátora elmondta: munkájuk jelentős részét egyfajta mennyiségi becslés tette ki.
Ön mennyire "terheli" meg a Földet? - számolja ki karbonlábnyomát a hvg.hu-n!
A HVG Hollandia budapesti Nagykövetsége Sustainable Tulip Award díjának médiapartnereként fontosnak tartja a fenntartható életmód térnyerését a mindennapokban. A program keretében a Nagykövetséggel közösen arra buzdítjuk olvasóinkat, hogy az alábbi kalkulátorral számolják ki karbonlábnyomukat, nézzék meg, mennyire "terheli meg" a Földet az életmódjuk.
Az ország különböző területeiről vett minták alapján prognózist készítettek Magyarország összes közigazgatási járására a hulladékösszetételre és a jövőben keletkező szerves hulladék mennyiségére, figyelembe véve a lakossági létszám, a gazdasági helyzet, a vásárlóerő, a környezettudatosság vagy akár a főzési szokások változását.
Emellett Európa mintegy 20 országának gyakorlatát megvizsgálva logisztikai, technológiai javaslatokat tettek a gyűjtési rendszer kiépítésére, gyűjtőjárművek felépítésére, gyűjtőedényekre.
Egy ilyesmi új rendszer felfuttatásához legalább 7-8 év szükséges.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.