Az amerikai Revivicor olyan génmódosított sertést tenyésztett ki, amelynek veséje úgy funkcionál az emberben, mintha a saját szerve dolgozna. A eredmény igen biztató.
Még augusztus közepén lehetett először arról hallani, hogy az Alabamai Egyetem kutatói sikerrel ültettek be genetikailag módosított sertésvesét egy ember szervezetébe. A kísérlet úttörőnek bizonyult: a szerv nagyon gyorsan reagált, és ellátta azokat a funkciókat az emberi szervezetben, amelyeket az eddigi esettanulmányok nem tudtak felmutatni.
Most egy másik, szintén úttörő eredményről számoltak be a New York-i Egyetem sebészei. A Gizmodo azt írja: szintén egy génmódosított sertésvesét ültettek be az emberbe, amely már hat hete képes ellátni a funkcióját, rendben működik. A szakemberek szerint ez az eddigi leghosszabb ideje sikeresen zajló ilyen kísérlet, a jövőben pedig valószínűleg egy nagyobb klinikai vizsgálat is kezdetét veszi.
A beavatkozást a NYU Langone Transzplantációs Intézetének csapata végezte július közepén. Ez az ötödik xenotranszplantáció – vagyis állatból emberbe történő szervátültetés –, amelyek közül az elsőt még 2021 szeptemberében végezték el.
A szervek a Revivicor nevű cég által genetikailag módosított sertéseiből származnak. Ahogy az eddigi kísérleteknél, úgy most is egy agyhalott betegen végezték el a beavatkozást, az illető családjának beleegyezésével. Az 57 éves férfi szíve jól működik, de lélegeztetőgép tartja őt életben.
A korábbi ilyen kísérletek során a szakemberek csak néhány napig, vagy néhány hétig tartották életben a szervet, annyi ideig, hogy kiderüljön, hogyan reagál rá a szervezet. Ezúttal azonban még továbbmentek, és bejelentették, hogy a vese 32 nappal a beültetés után is kiválóan működik. Mára a hatodik hetet is sikerült elérni minden különösebb probléma nélkül.
Philip Sommer, a transzplantációs intézet egyik igazgatója szerint minden jel pozitív irányba mutat, mivel a vese képes úgy működni, mint egy normál emberi vese.
Emberivé alakítanak egy sertésmájat a tudósok, már idén megkaphatja az első páciens
A Miromatrix nevű amerikai cég úgy igyekszik átalakítani a sertés máját, hogy azt emberinek érezze a szervezet, ha beültetik.
A kutatók a sertés csecsemőmirigyét is átültették, ami kulcsszerepet játszik az immunválasz szabályozásába,
Az eredmények alapján a szakemberek azt remélik, hamarosan szélesebb körben is kipróbálhatják majd a xenotranszplantációt, az ugyanis rengeteg olyan ember életét menthetné meg, akik vesebetegséggel küzdenek vagy átültetésre várnak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.