Az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) szerint egyelőre nem találtak hidrogént a Hold felszínén, de a kutatást nem adják fel. Találtak viszont sok más hasznos elemet.
Komoly sikert ért el India azzal, hogy le tudott szállni a Holdon. A Csandrajáan-3 küldetés során a Vikram nevű leszállóegység vetette meg a lábát az égitesten, ahol kigurult belőle és munkához látott a Pragyan holdjáró. A Vikram már végrehajtott egy eddig példa nélkül álló mérést, most pedig a Pragyan küldött vissza a Földre értékes adatokat – írja az IFLScience.
A leszállóegység műszerével lézerfényt lő a vizsgált anyagra, majd az elektromágneses spektrum elemzésével megmondható, hogy milyen annak az összetétele. Mindezt alig 1,2 Watt teljesítményen el lehet érni.
Az ISRO közlése szerint a műszer megállapította, hogy jelen van a kén a Hold felszínén. Ez azért fontos, mert az égitest körüli űrszondák ezt a feltételezést eddig nem tudták megerősíteni.
A kén mellett a mérések szerint jelen van még a Holdon az alumínium, a kalcium, a vas, a króm, a titán, a mangán, a szilícium és az oxigén is.
Hidrogént egyelőre nem, amire a víz miatt lenne nagy szükség, ezért továbbra is intenzív kutatás folyik utána.
NASA: 2030-ra ember él majd a Holdon
A NASA szerint minden adott ahhoz, hogy 2030-ra felépüljön a holdbázis.
A mostani mérés azért is rendkívül fontos, mert a Holdra tartó jövőbeni küldetéseket csak úgy lehet gazdaságossá tenni, ha például a holdbázis építéséhez szükséges anyagokat nem a Földről visszük az égitestre, hanem az ottaniakat használjuk fel.
A legjobb hely erre egyébként a Hold déli pólusa, ezért is választotta ezt leszállási pontként India.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.