Tech hvg.hu 2023. augusztus. 15. 16:03

Úgy szedné össze az űrben halmozódó szemetet egy osztrák cég, hogy aztán még nyomtatna is belőle

Az Incus nevű osztrák cég az űrben keringő űrhajódarabokat használná fel alapanyagként a 3D-nyomtatásához.

Ahhoz, hogy ember élhessen a Holdon, számos kihívással kell szembenézni. Egy osztrák cég, az Incus azt szeretné, hogy legalább egyel kevesebb dolgon kellene gondolkodni. Ennek jegyében megoldaná a Holdon keletkező hulladék feldolgozását és hasznosítását.

Persze itt nem a hagyományos értelemben vett földi szemétre kell gondolni. Az űrbéli küldetésekre önmagukban is a pazarlás a jellemző: sok olyan alkatrész vész kárba, amik rendkívül drágák, hiszen olyan anyagból kell készíteni őket – például titánból –, amelyek kibírják a világűr szélsőséges körülményeit.

Tervezett becsapódás: rendkívüli manővert hajt végre az Európai Űrügynökség egy műholddal, és ez új korszakhoz vezethet

Az Európai Űrügynökség Aeolus nevű műholdja eredetileg kontrollálatlanul zuhant volna a Földre, ám a jelenlegi szabályok miatt módosított ezen a tervén a szervezet.

Az Incus azonban úgy véli, a 3D-nyomtatás segítségével újra lehetne hasznosítani ezeket – írja az Interesting Engineering. A technológiát nemrég az Európai Űrügynökség is tesztelte.

Az Incus a litográfián alapuló fémgyártás technológiáját (LMM) használja. A 3D-nyomtatás ezen formájában a fémport egy kötőanyaggal keverik össze, majd az egyveleg ibolyán túli sugárzásnak kitéve keményedik meg. A cég azt tervezi, hogy a gyártáshoz az alapanyagot a világűrben keringő űrszemétből szerzi be.

Kérdés ugyanakkor, hogy a Hold pora mennyire befolyásolja a 3D-nyomtatást. Ezen probléma kiküszöbölése érdekében társult be a projektbe az Európai Űrügynökség.

Kiderült, minél magasabb a holdpor koncentrációja a folyamatban, annál nehezebb a gyártás, ez azonban kompenzálható, ha több kötőanyagot adagoltak a rendszerbe. A projekt a szakemberek szerint bizonyította, hogy lehetséges, hulladékmentesen élni és dolgozni a Hold felszínén.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.