Tech hvg.hu 2023. július. 31. 19:03

Új fejlemény a Loch Ness-i szörny történetében: az egyik népszerű elmélet esélye gyakorlatilag nulla

Amerikai kutatók annak a valószínűségét becsülték meg, hogy valóban lehet-e egy óriási angolna a rejtélyes Loch Ness-i szörny.

A kriptozoológia, azaz a vitatott létezésű élőlényekkel foglalkozó „tudományág” egyik legismertebb témája a skóciai Ness-tóban élő különleges szörny. Bár csak néhány szemcsés felvétel készült róla, és ezek hitelessége is kétségbe vonható, számos elmélet kering a létezésével kapcsolatban. Ezek egyike, hogy a Loch Ness-i szörny valójában egy angolna, az Anguilla anguilla különlegesen nagy példánya.

A munkájukról a JMIRx Bio folyóiratban beszámoló ametikai kutatók ennek az elméletnek, az angolna hipotézisnek a nyomába eredtek. A Ness-tóból és más európai édesvizekből származó halászati adatokat vizsgáltak, hogy felmérjék az angolnák számát és átlagos testméretét. Arra a következtetésre jutottak, hogy 1 az 50 ezerhez annak az esélye, hogy egy legalább egyméteres angolnát találnak. És most csak egy méterről beszélünk. Annak a valószínűsége, hogy egy igazi szörnyet, azaz hatméteres angolnát találnak, lényegében nulla.

Valóban létezhetett a Loch Ness-i szörny, csak most került elő néhány ősrégi lelet

Régészeti leletek alapján felmerül a gyanús, hogy a Loch Nesshez kapcsolódó, évtizedek óta keringő legendának van némi igazságalapja.

Bár az 1970-es évek elején erre is történtek utalások, a mostani vizsgálatok alapján nem valószínű, hogy rendkívül nagy angolnák laknának a Ness-tóban, ehelyett inkább speciális hullámjelenségek, alkalmanként a vízbe került emlősök állhatnak az észlelések hátterében – írják a kutatók.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.