Tech hvg.hu 2023. június. 29. 19:03

Egy órán át fotózta a villámokat a török viharban, gyönyörű videó született belőle

Ugur Ikizlet török amatőr csillagász a Márvány-tenger partján követte figyelemmel a június 16-i vihart, amiről több fényképet is készített.

A villámlás kétségtelenül az egyik leglenyűgözőbb természeti jelenség, amiről rengeteg felvétel készült már. Ezúttal egy törökországi vihar fényhatásait örökítették meg, az eredmény egyértelműen kiemelkedik az átlagos felvételek sorából.

Ugur Ikizler török amatőr csillagász készítette az alábbi felvételt Mudanya városánál, ami a Márvány-tenger déli partján helyezkedik el. Június 16-án 22:48 és 23:58 között több fotót is készített a villámokról, amelyek a víz fölött cikáztak. Ezeket aztán egybegyúrta, és egy videóban mutatta meg az eredményt..

A nyolc másodperces felvételen jól látni, ahogy a vihar folyamatosan távolodik a várostól, így a villámok is egyre kisebbnek látszanak.

Mi a villám?

A villám egy nagy energiájú, gyors légköri elektromos kisülés. Általában akkor jön létre, amikor a felhő alján lévő negatív töltések vonzódnak a talajban lévő pozitív töltésekhez. Ezeknek a töltéseknek elég nagynak kell lenniük ahhoz, hogy legyőzzék a környező levegő szigetelő tulajdonságait.

Amikor létrejön a kapcsolat, a pozitív és a negatív töltések egymás felé áramlanak, a villámlás felmelegíti a levegőt az útja mentén, ami így kitágul. A mennydörgés ennek a táguló levegőnek a hangja. Alapvetően három típusát különböztetjük meg:

  • a föld és a felhő közötti,
  • a felhő és a föld közötti, valamint
  • a felhő-felhő

villámokat. Az elnevezéssel a részecskék áramlásának irányát különböztetjük meg.

Barátkozzon meg vele, mert egyre több lesz

A korábbi kutatások már kimutatták, hogy a villámlás kulcsfontosságú volt az élet kialakulásában azáltal, hogy a nitrogént hasznosítható formájúvá alakította. A villámról emellett azt is megállapították, hogy képes új anyagokat létrehozni. Erre alig néhány hónapja is volt példa.

A klímaváltozás miatt lesz olyan terület a Földön, ahol megduplázódhat a villámcsapások száma.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.