Tech hvg.hu 2023. június. 09. 10:03

Egy kínai megoldással lézerrel, a levegőben lehet tölteni a drónokat

Egy új, lézeralapú technológiával lehetővé válhat a drónok repülés közbeni töltése, mellyel folyamatosan repülhetnének az eszközök, így például egy katasztrófahelyzetben is hatékonyabbak lehetnének, amikor emberek után kell kutatni.

A drónok számos területen teljesítenek szolgálatot, a magasból készített felvételektől egészen a házhozszállításig. Legnagyobb hátulütőjük azonban az akkumulátor szűkös kapacitása.

Erre kínálhat megoldást egy kínai kutatócsapat fejlesztése: felszereltek egy drónt egy fotoelektromos konverziós modullal, mely a fényenergiát elektromossággá tudja alakítani. Ezáltal a drón egy nagy energiájú lézersugárral tölthető, méghozzá távolról. A kutatók már egy kísérletet is végrehajtottak ezekkel az általuk csak optika-vezérelt drónoknak (optics-driven drones /ODD) nevezett eszközökkel, és tesztelték is ezt az automatizált töltési folyamatot, ami követi a drónokat repülés közben.

A kutatók számára az első kihívás az volt, hogy kövessék a drónokat a levegőben. Ehhez kifejlesztettek egy nyomkövető algoritmust, mely képes pontosan követni az ilyen eszközöket, miközben azok repülnek. Ez az algoritmus különböző körülmények között is jól teljesített, és képes volt a drónok pontos pozicionálására is.

Annak érdekében, hogy megnöveljék a vezetéknélküli energiaátvitel távolságát, a hagyományos lézersugár légkörben történő gyengülésére is megoldást kellett találniuk a kutatóknak. Erre egy technológiát alkottak, mely önállóan képes beállítani a sugár erősségét.

Egyúttal gondoltak a biztonságra is: a rendszerbe egy védelmi algoritmus is került, mely automatikusan egy biztonságos szintre szabályozza a lézersugarat, ha annak útjában valamilyen akadályt talál.

A kutatók nem közöltek részleteket a hatótávolságról vagy a rendszer hatékonyságáról, lévén ez egy érzékeny technológia, amit a hadseregben is felhasználhatnak. Arra azonban fény derült, hogy az ilyen drónok akár egy felhőkarcoló magasságában is repülhetnek, és hogy három különböző teszten is sikeresen teljesített: beltéri, kültéri (nappali) és éjszakai repülésen.

Amennyiben sikerülne a drónok (főleg az üzemidőt érintő) korlátait leküzdeni, számos területen lehetnének hasznosak, például – mint azt a kutatók is kiemelték – árvízben ragadt emberek felkutatásánál, amikor minden perc számít. Ha a drónok folyamatosan repülhetnének, a mentés során értékes időt lehetne nyerni. Emellett felhasználhatóak lennének a forgalomirányításban, vagy éppen az érintésmentes logisztikában.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.