Lézerrel zavarják a pilótákat az amerikai drónrejtély óta
A pilóták által jelentett lézeres zavarások száma drámaian megnőtt decemberben.
A pilóták által jelentett lézeres zavarások száma drámaian megnőtt decemberben.
Ha a próbaideje alatt nem kerül összetűzésbe a törvénnyel, akkor nem vonják felelősségre a tette miatt.
Fractl néven mutatkozott be Ausztráliában az a fegyverrendszer, ami a légvédelemben kap szerepet.
Egyre gyakoribbak a lézerkezelések a gyógyászatban, hiszen minimalizálják a vérveszteséget és a fertőzések kockázatait, és persze jóval kényelmesebbek a sebészeti beavatkozásoknál. Egy új kísérlet annak nyomába eredet, hogy vajon javíthatják-e a lézersugarak a rövidtávú memóriát.
Már több mint 1000 napja szolgál a Mars felszínén a Perseverance rover, hogy mintákat gyűjtsön a Jezero-kráterben. Ha ezeket egyszer sikerül visszahozni a Földre, akkor végre fény derülhet arra, hogy volt-e valaha élet a vörös bolygó felszínén. A folyamatot az hátráltatja, hogy meghibásodott a jármű legfontosabb műszere.
A NASA és az indiai űrügynökség közös projektje, hogy előbbi űrszondája időnként lézerrel lövi meg a Vikram nevű leszállóegységet. A kísérletnek később lesz fontos szerepe.
Egy japán és egy ausztrál cég a Földről oldaná meg, hogy kevesebb űrszemét legyen a bolygó körül.
Egy nagysebességű kamra, egy lézersugár és a mesterséges intelligencia hármasa válthatja ki a fonendoszkópokat. A Glasgow-i Egyetem kutatói azt is bemutatták, hogyan.
Kisebb méretű eszközökbe, például egy okostelefonba is beépíthető lehet, és az orvoslás is nagy hasznát veheti egy újonnan fejlesztett lézerberendezésnek.
Az amerikai TIME magazin idén is összeállította az év 200 legjobb találmányának listáját. A felsorolásból nem hiányozhatnak azok az innovációk sem, amelyek a szépségipart reformálják meg. Nézzük most az újdonságokat, melyekkel szebbé tehetők a mindennapok.
Akár 1,2 gigabites sebességre is képes lehet a NASA új rendszere, mely sokkal fürgébbé és hatékonyabbá teheti a kommunikációt a Föld és az annak pályája körül keringő űreszközök között.
Volt munkatársa szerint zseniális fizikus Krausz Ferenc, aki Pierre Agostinivel és Anne L'Huillierrel megosztva kapta meg az idei fizikai Nobel-díjat. Dombi Péter, a Wigner Fizikai Kutatóközpont csoportvezetője, az ELI-ALPS Lézeres Kutatóintézetének osztályvezetője azt mondta, Krausz Ferenc a világon élen jár a nagyon gyors folyamatok vizsgálatában és kiaknázásában. Ő dolgozott is vele, az interjúban elmeséli tapasztalatait is.