Tech HVG 2024. június. 24. 11:03

1000 méterről leszed egy 5 forintos érménél is kisebb célpontot, az acélt is átvágja az első ausztrál lézerfegyver

Fractl néven mutatkozott be Ausztráliában az a fegyverrendszer, ami a légvédelemben kap szerepet.

Sikerrel tesztelték az Ausztrál Védelmi Erők (Australian Defence Force, ADF) az ország első lézerfegyverét, ami soha nem látott pontossággal képes leszedni a fenyegetést jelentő drónokat – írja az Insteresting Engineering. A Fractl nevű hordozható fegyver képes nyomon követni egy 100 km/h-val közlekedő, 5 forintos érménél is kisebb célpontot, a lézer energiája pedig olyan nagy, hogy át tudja vágni az acélt.

A fegyvert fejlesztő AIM Defence nevű cég szerint a Fractl a világ legfejlettebb nyomkövető és optikai rendszerét használja, ami lehetővé teszi, hogy a célpontját akár 1 km távolságból is követni tudja. A szerkezet a drón kritikus elemeit, a rotort, a vezetékeket és a kamerákat célozza meg. A nyomon követéshez és a lövéshez csak egy-egy gombot kell megnyomni. A kamera elvakítása néhány másodpercbe, a rotor tönkretétele 2–3 másodpercbe telik.

A Fractl akkumulátorról és vezetékről is működtethető. A szerkezet csupán 50 kg-ot nyom, és egy bőrönd méretű tokba lehet összecsomagolni, vagyis a szállítása sem jelent különösebb nehézséget. Az AIM szerint a fegyver tizedannyiba kerül, mint a piacon kapható, hasonló méretű egységek.

A teszt során a katonák 500 méteres távolságból simán le tudtak szedni vele egy drónt.

Az ADF szerint a rendszer korlátlanul használható mindaddig, amíg van áram. Bár vannak másfajta eszközök is a drónok semlegesítésére, mivel azok különböző méretűek és alakúak lehetnek, a szakemberek szerint érdemes bővíteni az arzenált.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Nemes Nikolett 2025. március. 29. 20:00

„Iszonyatos stressz az X generáción, hogy felfogja, mit jelent ma az öregedés”

A magyar lakosság több mint 40 százaléka ötven év fölötti, nekik kell elsőként szembenézniük az idő múlásával. Miben más ma az öregedés, mint néhány évtizede? Mi mindent tehetünk, hogy a lehető legjobban éljük meg ezt az időszakot, és mit tehetünk az öregséggel kapcsolatos sztereotípiák ellen, amelyek máig makacsul tartják magukat?